Yukarı

Yara Yaktırma (Koterizasyon) Nedir?

Servikal Koterizasyon

Rahim ağzında görülen yaralarda en çok uygulanan tedavi yöntemi koterizasyon yani yara yakma yöntemidir. Koterizasyon yani yakma işlemi rahim ağzında yara tespit edilen hastalara smear testi yaptıktan sonra smear sonucu normalse yapılır.

Koterizasyon metodu ayrıyeten genital siğil tedavisinde de uygulanmaktadır.

İşlem normal jinekolojik muayene masasında uygulanır ve en fazla 4 – 5 dakika sürer. İşlem esnasında lokal ya da genel anestezi uygulanmasına lüzum yoktur. Zira hasta neredeyse hiçbir şey hissetmez. Bu sebeple hastanede ya da muayenehanede rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. Hasta jinekolokik muayene masasına alındıktan sonra evvela normal muayene spekulumu takılarak rahim ağzı görünür. Ardından koter aletinin kaleme benzer ucuyla rahim ağzına dokunularak işlem uygulanır. Son olarak spekulum çıkarılır ve hasta hemen ayağa kalkarak günlük yaşamına devam edebilir. İşlemin sonrasın da ağrı ya da hastanın normal hayatını etkileyecek herhangi bir şikayet görülmez.

Rahim ağzında yara yakma işleminden sonra 1 ay boyunca cinsel ilişki yasaktır. Bu sürede sulu, beyaz ya da hafif pembe – kırmızı akıntı görülebilir. Zaman zaman lekelenmeler olabilir. Bu şikayetler birkaç hafta içinde geçer. 1 – 2 ay içerisinde yakılan yerdeki epitel hücreleri yenilenerek normal iyileşmiş görünüm alır.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort