to top

Vakumda Pişen : Antrikot

Sous vide; yiyecekleri vakumlama yoluyla havası tamamen alınmış naylon torbalar içinde ve düşük ısıda (60-65 C°) su tanklarında uzun sürede pişirme yöntemine verilen isim.

Bu yöntemle pişirilen yiyecekler, su ve yağ kaybetmediklerinden oldukça lezzetli olmaktadır. Son yıllarda yaygınlaşan pişirme yöntemi nedeniyle evlerde kullanıma yönelik vakum aletleri de üretilmektedir. A’jia mutfağında lokum gibi olana kadar uzun sürede pişen ve tarifinde yer alan farklı garnitürlerle servis edilen sous vide antrikot, protein açısından zengin diyet seçenekler arasında yer alabilir.

 

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
4,5 saat

Malzemeler

350 gram dana antrikot30 gram porçini mantarı10 gram riviera zeytinyağı10 gram ev yapımı demi glace sos20 gram kuru soğan1 diş sarımsak50 gram tatlı patates5 gram krema5 gram tereyağı3 gram tuz2 gram çekilmiş renkli tane karabiber15 gram edamame fasulyesi0,2 cl. beyaz şarap

Püf Noktası
Pişirme derecesi düşük olacağı için etin iyi seçilmiş ve temizlenmiş olmasına oldukça dikkat edin.Vakumlama işlemi için özel bir vakum aleti gerekmektedir. Evlerde kullanımı yaygınlaştığından piyasada çeşitli model ve markaları satılmaktadır.

Pişirme Önerisi
Tarifinde yer alan marinasyon karışımında antrikotu bekletip sous vide’a alternatif arzuya göre buharda pişirme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Dana antrikot; 5 gram riviera zeytinyağı, tuz, karabiber ve beyaz şarap ile vakumlandıktan sonra 65 derecede 4,5 saat kadar sous vide tekniği ile pişirilir.

Porçini mantarı, sarımsak ve kuru soğan ile soteleyip ev yapımı demi glace sosla karıştırın.

Tatlı patatesleri haşladıktan sonra krema, tereyağı, tuz ve karabiberle lezzetlendirip püre haline getirin.

Edamame fasulyesini kaynar suda kısa süre haşladıktan sonra porçini yahnisine ekleyin.

Farklı bir pişirme yöntemiyle pişen eti, tatlı patates püresi ve porçini yahnisi eşliğinde servis edin.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.