to top

Uzmanlar, Vejeteryanların Günlük Et Yiyenlerden Daha Uzun Yaşadığını Onayladı

Et yemek tabiî ki faydalıdır fakat alışkanlık ve abartıda  her şeyin fazlasının zarar olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Son araştırmalara dayanan  raporlar bize günlük olarak et yemenin insan ömrünü azaltabileceği konusunda fikir veriyor. Araştırmacılar, vejeteryanların 4 yıl daha uzun yaşadıkları sonucuna varmışlardır.

Et tüketimini on yedi yıl boyunca sürekli olarak diyetinizden çıkarırsanız , et yiyicilere göre 3.6 yıl daha uzun süre yaşamayı bekleyebilirsiniz.

Amerikan Osteopatik Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, pastırma, sosis, salam ve jambon gibi kırmızı ve işlenmiş etlerin günlük tüketiminin sağlık için yararlı olmadığını ortaya koyuyor.

Ayrıca, domuz, kuzu ve sığır eti gibi işlenmemiş kırmızı et tüketimi , ölüm oranlarını arttırır ve kardiyovasküler hastalık ve iskemik kalp hastalığı ile yakından ilintilidir.

 

New York Teknoloji Enstitüsü Osteopatik Tıp Koleji’nde yardımcı doçent olan Brook Laurent, “Bu veri, uzun zamandır bildiklerimizi doğruluyor ..

Vejeteryanların daha uzun yaşadıkları gerçeğinin yanı sıra, vejeteryanların et yiyenleri neden dışladıklarını kanıtlayan bazı faydalarıda yok değil.

Kan basıncı sorunu

Araştırmalar, vejeteryanların ortalama olarak daha düşük kan basıncına sahip olduğunu gösteriyor. Bu yüzden yüksek tansiyonunuz varsa tabağınıza bazı sebzeler dahil etmeniz gerekir.

Kalp hastalıklarında daha az şans

2013 yılında yapılan çalışmalardan biri, vejeteryanların kalp hastalıklarına yakalanma olasılığının yüzde 32 daha az olduğunu gösterdi.

Düşük kanser riski 

Bir vejeteryan beslenme, vücut için hayati risk taşıyan kanser  gibi  hastalıklara yakalanmaktan koruyan birçok besin içerir. Araştırmalar, özellikle meme kanserinde veganların en düşük kanser riskine sahip olduğunu gösterdi.

Düşük Diyabet riski

Vejetaryenler, kendileri için diyabet adı verilen yaygın   ölümcül hastalığa yakalanma riskinin daha düşük olduğu bir başka gerçeğin tadını çıkarabilirler. Bu nedenle şeker hastaları kiloyu korumak ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için aldıkları besinler sebze  içermelidir.

 Obez olma olasılığı azdır

Vejeteryanlar, et yiyenlerden daha zayıf olma eğilimindedir. Ayrıca düşük kolesterol ve vücut kitle indeksi (BKİ) avantajlarından da yararlanırlar. Sebze diyeti kilonuzu azaltabilir ve kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir.

Sadece et dolu diyet yerine sağlıklı, dengeli bir diyet tercih edin. Hayvansal ürünlerin alımını mümkün oldukça kısıtlamalısınız.

Doktorlarınıza, sağlık için tüm besin maddelerini verebilecek en iyi diyetin ne olduğunu sorun.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.