to top

Üretildiği malzemeye göre yorganların temizliği

Birbirinden farklı malzemelerden üretilen yorganların temizliğine dikkat etmelisiniz.

Kış aylarında soğuktan korunmak için sarındığınız yorganların temizliğine özen gösteriyor musunuz?

Bakteri barındıran yorganlar, hastalıktan korunmak için sığındığınız güvenli alanları da güvenilmez hale getirir. Bu sebeple, birbirinden farklı malzemelerden üretilen yorganların temizliğine dikkat etmelisiniz.

Yün yorganlar

Eğer çamaşır makinesine sığabilecek ebatlarda bir yün yorganınız varsa, yorganınızı yünlü yıkama programında makinede yıkayabilirsiniz.

Eğer yorgan makineye sığmıyorsa, küvette yıkamalısınız. Küveti soğuk su ile doldurun ve yorganınızı 1-2 saat bu suda bekletin. Ardından suya, yünlü çamaşırlar için üretilen deterjanlardan 2 çay bardağı ekleyin ve iyice köpürtün. Yorganınızı iyice çevirerek yıkayın.

Bu işlemin ardından küvetteki deterjanlı suyu tahliye edin ve küveti temiz su ile doldurun. Yorganınız durulanana kadar temiz suda çevirin. Arından yorganınızı kurutun. Kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.

Pamuk yorganlar

Eğer makineye sığacak ebatlarda bir yorganınız varsa, hassas programda yıkayabilirsiniz. Ardından uygun bir yere sererek kurutun, böylece pamuk bir alanda toplanmayacaktır.

Eğer yorganınız makineye sığmayacak gibiyse, tıpkı yün yorganda olduğu gibi küvette yıkayabilirsiniz.

Kuş tüyü yorganlar

İnce olduğu için çok yer kaplamayan kuş tüyü yorganları, hassas programda makinede yıkayabilirsiniz.

Elyaf yorganlar

Elyaf yorganları da makineye sığabilecek gibiyse, 30-40 derecede yıkayabilirsiniz. Aksi durumda pamuk ve yün yorganlarda olduğu gibi küvette yıkamalısınız. Kullanmadan önce iyice kuruduğundan emin olmalısınız.

Tüm yorganlarınızı yıkadıktan sonra muhakkak iyice kurutun. Kurutma işlemi için yorganı boylu boyunca serebileceğiz alanları tercih edin. Kuruma işleminin daha kısa sürmesi ve rutubet oluşmaması için yorganları ılık bir ortamda kurutun.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.