Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
UNICEF "Çocuk ölümleri artıyor "

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

UNICEF “Çocuk ölümleri artıyor “

Birleşmiş Milletler Çocuk Yardım Fonu UNICEF, çocuk ölümleriyle ilgili hazırladığı son raporda, çocuk ölümlerini azaltmada ilerleme sağlanmazsa 2030 yılına kadar 70 milyon çocuğun henüz beş yaşına gelmeden yaşamını yitireceğini açıkladı.

UNICEF raporunda, yoksul ama durumları diğerlerine göre daha iyi olan çocukların yerine en yoksul çocuk guruplarına daha çok yardım ve sağlık alanında yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

Durumları daha iyi olan gruplardaki çocuklara yapılacak eş değer yardımlar karşılaştırıldığında, harcanan her 1 milyon dolar karşılığında, en yoksul çocuk gruplarına yapılan yardımla neredeyse iki kat daha fazla çocuğun yaşamının kurtarılabileceğine işaret edildi.

Çocuk ölümlerinin en fazla olduğu 51 ülkenin veri tabanı kullanıldı

Araştırma tüm yeni doğan ve beş yaş altı ölümlerin yaklaşık yüzde 80’inin meydana geldiği 51 ülkeye ait yeni veri tabanları kullanılarak hazırlandı.

Yoksul gruplara yönelik yaşam kurtarıcı müdahalelerin kapsamının genişletilmesinin, bu ülkelerde çocuk ölümlerinin yoksul olmayan gruplara kıyasla hemen hemen üç kat daha hızlı azaltılmasına yardımcı olduğunun kanıtlandığı kaydedildi.

Lake:’ Çocuklara harcanan her dolarla daha çok sayıda yaşam kurtarılması gerekiyor’

UNICEF Direktörü Anthony Lake yayınlanan son raporu şöyle değerlendirdi:

“Çocuk sağlığına adil bir şekilde yardım yapılması gerekiyor. Araştırmada ortaya çıkan kanıtlar gerçekten ikna edici. En yoksul durumdaki çocuklara yatırım hem ilkesel açıdan doğru, hem de uygulama açısından da doğru. Çocuklara harcanan her dolarla daha çok sayıda yaşam kurtarılması gerekiyor. Her doların önem taşıdığı böyle bir dönemde tüm çocuk ölümlerine son verme konusunda çalışan hükümetler açısından son derece kritik ve önemli bir rapor. Çocuk sağlığı alanına hakkaniyetle yapılacak yatırımlar geleceği kurtarmakta, kuşaktan kuşağa aktarılan yoksulluk döngülerinin kırılmasına yardımcı olmaktadır” dedi.

Araştırmada ulaşılan diğer bulgular

Çocukların sağlık ve beslenme alanındaki etkisi yüksek müdahalelere erişimi, son senelerde en hızlı şekilde yoksul gruplar arasında yaygınlaştı. Bu da çocuk ölümlerini engellemek için çok önemli iyileşmeleri beraberinde getirdi.

Araştırmanın yapıldığı dönemde, beş yaş altı çocuk ölümlerinde azalma kaydedildi. En yoksul çocuk gruplarında da az yoksul olan veya yoksul olmayan gruplara göre üç kat daha hızla çocuk ölümleri engellendi.

Son bir yıl içinde 51 ülkede kurtarılan 1,1 milyon çocuk yaşamın yüzde 85’i yoksullar arasında önlenen ölümler oldu.

Araştırmada Afganistan, Bangladeş ve Malawi beş yaş altı yaş altı çocuk ölüm oranlarının yüksek olduğu ülkeler olarak saptandı. Bu ülkelerde en yoksul kesimde olan çocuklara odaklanıldığında, 1990 yılıyla 2015 yılları arasında beş yaş altı çocuk ölümleri Afganistan’da yarı yarıya, Bangladeş ve Malawi’de ise yüzde 74 azaldı.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved