to top

Tuz Odaları İle Tedavi

Ülkemizde son 6 yıldır yayılmaya başlayan bu odaların tamamı tuz ile dolu. Vücudumuza ise bir çok fayda sağlamakta. Siz de bu odaları ve faydalarını merak ediyorsanız buyurun yazımız okumaya…

Tuz Odası

Avrupa ve Amerika’da pek çok bağımsız alanda (alışveriş merkezleri, spa oteller, spor merkezleri, kreşler, hastaneler vb.) tuz odası bulunmakla birlikte Tuz Odası konsepti firmamızın geliştirmiş olduğu yeni bir konsepttir.

Tuz Odası 80’lerin ortalarından beri bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla özel odalar yapılmaktadır. Odanın duvarları doğal tuzlarla kaplanarak mağara ortamı yaratılır ve insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi oluşmaktadır.

Duvarlar ve tavan mağara ortamı yaratmak için özel bir tuz kalıbıyla kaplıdır, bu kalıp atmosferdeki neme karşı bir tampon görevi görür ve ortamın aseptik özelliğinin korunmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, havadaki nemden dolayı duvarlardaki tuz kaplamaları, mikroskopla dahi görülemeyecek küçüklükte sprey zerrecikleri üretir ki bunların da insan vücuduna olumlu etkileri vardır.

Tuz Odası Nedir?

Avrupa’da tuz terapisi, 19. yüzyılda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Polonya’daki tuz sanayicileri, yerin 300 metre altında çalışmalarına rağmen tuz yataklarında çalışan madencilerin hiç birinde zatürre ve astım gibi akciğer hastalıklarının görülmediğini fark etmiştir.

Bunun üzerine yapılan araştırmalarda Tuz Mağaralarının insan sağlığı üzerindeki mucizevi pozitif etkisi tespit edilmiş ve aynı ortamı sağlayan Tuz Odaları yapılmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerinde (İngiltere, Hollanda, Almanya vb.) 300 civarında Tuz Odası bulunmaktadır.

Tuz odalarında steril ve hava geçirmez bir ortam oluşur. Birkaç tonluk kaya tuzu, yeraltındaki tuz mağaraları ile aynı özel mikro iklim koşullarını oluşturur. Sağlıklı insanlarda stres atıcı özellikleri taşıması yanında, cildin yenilenmesi, antioksidan ve anti-aging gibi etkileri bulunmaktadır. Hiçbir yan etkis bulunmadığı gibi yetişkin veya çocuklar için aşağıda belirtilen hastalıklarda rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Sık görülen viral enfeksiyonlarda, öksürük ve soğuk algınlığında, Astım hastalarında, Kronik KBB (kulak-burun-boğaz) hastalıklarında, Bronşit hastalığında, Sık görülen kulak enfeksiyonlarında,Alerji kaynaklı cilt sorunlarında,Alerjik soğuk algınlığında, Egzama ve deri iltihabı hastalıklarında, Sedef hastalığında, Uykusuzluk ve sinirsel rahatsızlıklar, Eklem ağrıları ve artritte

Neden Tuz Odası?

Tuz Odası 4 hedefe etki eder:

Akciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesi
Cildin yenilenmesi
Antioksidan ve anti-aging
Kardiyovaskülar sisteme destek
Tuz Odaları

Genellikle tuz odaları tek veya iki odalı olarak tasarlanırlar. Tek odalı sistemlerde halojeneratör hasta odasına yerleştirilir. İki odalı sistemlerde ise hasta odasından ayrı olarak halojenaratörün veya kontrol panelinin olduğu operatör odası bulunur. Hasta odasının yapısında hasta alma kapasitesi göz önüne alınmalıdır. Kişisel hijyen ve yeterli havalandırma için kişi başına 4 m3hacimden daha az ortam olmamalıdır. Odanın büyüklüğü konusunda ise bir sınırlama yoktur ancak en iyi verim aralığında olması için odanın 150 m3 den daha fazla hacimde olması önerilmemektedir.

Name danışmanlık sadece iki odalı sistemleri önermektedir. Sağlık personelinin prosedürü kontrol etmesi açısından bu tür sistemler daha uygundur. Sistemlerin teknik kapasiteleri hasta odasının -her bir bölüm kendi mikroklima ortamını sağlamak koşulu ile- bölümlerden oluşmasına olanak sağlar.

Hasta odasındaki duvarlar, dekoratif elemanlarla birlikte, eşsiz bir teknoloji yardımıyla doğal tuz ile kaplanır. Tuz kaplı duvarlar estetik durmasının yanında ses yalıtımını, sıcaklığın ayarlanmasını, odadaki nemi ve aerosol ortamının bakterilerden arınmasını sağlar.

Hastanın bulunacağı oda genellikle aydınlatma, ses ve video sistemleri ile donatılır. Bu sebeple hastalar konforlu koltuklarda oturarak kendisi için hazırlanan bu odanın tadını çıkartabilir.

Hasta odasındaki tuz aerosolü halojeneratör aracılığı ile oluşturur. Jeneratör odanın tuz aerosolünü spesifik parametrelere göre ayarlayan geri besleme sistemine sahiptir. Tuz algılayıcı sensör hasta odasının içinde bulunur ve oda içindeki tuz konsantrasyonunu devamlı ölçerek prosesi yöneten jeneratörün kontrol paneline durumu bildirir. Oda içindeki tuz konsantrasyonu aşırı yükselmişse sensörden gelen sinyal yardımıyla jeneratör otomatik olarak kapanır. Tuz konsantrasyonu ayarlanan değerin altına düştüğü durumlarda ise jeneratörün çalışması devam ederken sinyal yardımı ile durum operatöre bildirilir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.