to top

Tavalı güzel: İstavrit

İstavritin bu tarifi hem kolay hem de doyurucu. Balık sezonu açıldı. Parıl parıl pullarıyla göz alan derya kuzuları bir bir yerleşti balık tezgahlarına. Omega-3 kaynağı balıkları, mevsim değişimi yaşadığımız Eylül’ün ilk günlerinde sofralardan eksik etmemeli, bir salata, bir çorba takviyesiyle akşam menüsünü tamamlamalı. İstavrit tarifi mısır unu ve sıvı yağın da katkılarıyla oldukça kolay hazırlanan bir balık tarifi.

Ekonomik ve lezzetli küçük balıkların başında gelen istavrit, mısır ununa bulanıp kızardığında çıtır çıtır yeniyor, kılçıklarını ayıklamaya gerek bile kalmıyor. Roka, marul, dereotu, taze soğan, nane gibi yeşilliklerin bol bol bulunduğu, havuç, kırmızı soğan ve mor lahananın da olduğu bir salatayı da eksik etmeyin sofranızdan.

Bugün günlerden balık olsun.

KAÇ KİŞİLİK
5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
30 dakika

Malzemeler1 kilogram istavrit3/4 su bardağı mısır unu1 tatlı kaşığı tuzKızartmak için:1 su bardağı ayçiçek yağı
Pişirme Önerisi
İstavritlerin kafa kısımlarını tutup çekerek iç kısımlarını da kolaylıkla ayıklayabilirsiniz. Ayıklanmış balıkları duru su çıkana kadar yıkamaya özen gösterin.Yanmaz yapışmaz tabanlı tavayı çok az miktarda yağlayıp balıkları halka şeklinde yan yana dizebilir, geniş bir kapak yardımıyla ters çevirerek her iki yönünü de kızartabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Karın kısımlarını açıp iç kısımlarını temizlediğiniz istavritleri bol suda yıkayın. İç kısımlarına da gelecek şekilde azar azar serpiştirdiğiniz tuzla harmanlayın.

Fazla sularının süzülmesi için geniş bir süzgeç içinde bir kenarda bekletin.

İnce çekilmiş mısır ununu geniş bir tabağa alın. İstavritlerin ön ve arka yüzeylerini mısır ununa bulayın. İç kısımlarına çok fazla gelmemesine dikkat edin.

Geniş tabanlı ve sığ olmayan bir balık tavasında ayçiçek yağını kızdırın.

Tuzunu çeken ve fazla suyunu salan balıkları kuyruk kısımları tavanın orta kısmına gelecek şekilde yan yana dizerek kızartmaya başlayın.

Her iki tarafı da kızaran balıkları, kağıt havlu serili bir servis tabağına alıp kısa süre dinlendirdikten sonra sıcak olarak servis edin.

Servis Önerisi
Arzuya göre limon dilimleri, çoban ya da patates salatası eşliğinde servis edebilirsiniz.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.