Yukarı

Suda Doğumun Faydaları

Normal doğum, sezaryen doğum derken son yıllarda en çok uygulanan doğum yöntemlerinden biride suda doğum yöntemidir. Bu yöntem başta Rusya olmak üzere Latin Amerika ve Avrupa’da sıkça uygulanan doğum yöntemlerinden biridir.

Suda doğum nedir suda doğum yapmanın faydaları zararları

Dünyada pek çok yerde suda doğum uygulaması yapılmaktadır. Özel bir doğum şekli olan bu uygulama ülkemizde pek tercih edilmiyor. Uzmanların suyun pozitif bir etki yaratması ve kasları gevşetmesi ile çok da iyi bir uygulama olduğunu söylüyorlar. Üstelik hemşire ve doktorun da olduğu bu doğum şekli sıfır risk taşımaktadır.

Suda doğum nedir ve kimler yapabilir?

İlk kez 1805 yılında Fransa’da uygulanan bu yöntem sıcak suyun içinde oturarak doğum yapmak değildir. Bu konuda özel eğitimler almak ve çeşitli teknikler kullanılması gereklidir. Suda doğum yapmanın avantajı doğum süresini kısaltmasıdır. Hasta ılık suyun için rahatlar, kaslar gevşer ve dokular genişler böylece doğum yapmak çok kolaylaşır. Üstelik doğum sancıları da diğer normal doğumlara göre daha azdır. Suda yapılacak olan doğum erken doğumsa, bebek ters geliyorsa veya çoğul gebelikse yapılmaz. Bu doğum şekli dünyada iki şekilde uygulanır. Ağrıların başladığı zamandan doğuma kadar süre suda geçirilebilir, doğum başladığında hasta ameliyathaneye alınır. Veya, doğumun tamamı suda uygulanır. Bu hastanın tercihine kalmış bir durumdur. Anne adayı eşi ile birlikte küvete girer ve vajina küvette çok daha kolay açılır. Bebeğin kalp atışları makineden takip edilmeye başlanır. Çocuğun yanağı su içinde belirdiğinde doktor hemen çocuğu çekerek çıkarır. Bebek, anne karnında da su içinde olduğundan bebek bu durumdan rahatsızlık duymamaktadır. Normal doğumlara göre, suyun kaldırma ve rahatlatma özelliği nedeni ile suda doğum çok daha kolay bir doğumdur. Anne adayı astım, şeker, kalp ve tansiyon gibi hastalıklara sahip değilse ve bebek düzgün bir şekilde geliyorsa suda doğum yapabilir.

Suda doğumun faydaları nelerdir?

Bebekler için travmatik bir durum değildir ve bebek anne karnında su içinde olduğundan rahatlıkla dışarıya çıkar.
Anne adayının ılık su içinde kan akışı artar. Böylece bebek çok daha fazla oksijen alır.
Doğum süresi normal doğumlara göre 3-4 saat daha kısadır.
Bebeklerin emzirilmesi daha da kolaylaşıyor. Bebek gelişiminde problemler yaşanmıyor.
Suda doğumun zararları nelerdir?

Bebekler ciğerlerine dolan suyu bazen atamıyor ve boğulma tehlikesi yaşıyor.
Sudan alınan mikrolar ile enfeksiyonlar yaşanabiliyor.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort