Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Strese Hangi Hobiler İyi Geliyor?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Strese Hangi Hobiler İyi Geliyor?

Stres çağımızın en zor problemlerinden biridir. Stresin yol açtığı bir çok hastalıklar bulunmaktadır. Bunların başında sinirsel hastalıklar, kalp ve kanser gelmektedir. Ancak stresten kurtulmanın yolu hiç kuşkusuz rahat olmak, huzurlu olmak hissidir. Peki, stresten kurtulmak için ne gibi hobiler yapılmalıdır?

Stres maalesef günümüzün bir hastalığı haline geldi. Hayat koşuşturmasında hayatımızı idame ettireceğimiz parayı kazanabilmek için bir çok olumsuz duruma maruz kalabiliyoruz. Bu da strese yol açıyor. Tabii bunu sadece iş hayatıyla sınırlamak doğru olmaz. Aynı zamanda hastalıklar, eş dostla yaşanan kırgınlıklar, girilen başarılması gereken sınavlar gibi bir çok etmen de strese yol açar. Yaz aylarına girilmesi ile stres hayatımızdan çıkmaya başlar. Bunun tesadüf olmadığını hepimiz biliyoruz. Daha fazla alınan güneş, iş hayatının koşuşturmasına ara verilmesi stresi azaltır. Her zaman güneşli tatil aylarında yaşamamız mümkün değil. Bu bakımdan uzmanlar, strese karşı yapılacak en doğru şeyin bir hobi edinmek olduğunu dile getiriyorlar. Hobi yapılırken yapılan testlerde kan basıncının düştüğü ve depresyonun azaldığı görülmüştür. Hal böyle olunca biz de sizin için strese iyi gelen hobileri araştırdık. İşte strese çare hobiler:

Bahçecilik

Temiz havada bir bahçe işleri ile uğraşmak size kendinizi oldukça iyi hissettirecektir. Bu hobinin oldukça faydalı olduğunu da söyleyebiliriz. Sağlıklı, en doğalından, organik sebzeler yetiştirerek kendi sağlığınıza da katkı sağlayabilirsiniz. Bahçecilik için bir alanınız olmayabilir, evinizin balkonuna çiçek, sebze ekerek bu hobiyi böylece gerçekleştirebilirsiniz. Toprak üzerinizde olan negatif enerjiyi, elektriği yok eder.

Fotoğrafçılık 

Bu hobi için profesyonel olmak zorunda değilsiniz. Bir fotoğraf makinesi ile yaşamdan kareler yakalayıp hayatınızda hiç farkında olmadığınız şeylerin farkına varabilirsiniz. Daha sonra bu fotoğrafları size özel bir alanda toplayabilirsiniz. Bu hobiyi profesyonel olarak gerçekleştirmek isterseniz internette bulunan ya da halk eğitim merkezlerinin hazırladığı ücretsiz kurslara da katılabilirsiniz. Bu hobi sayesinde dağ, tepe, deniz, orman tırmanın ve gezin. Doğadaki insanlardaki güzelliklerin farkına varın.

Yüzme 

Bu hobi için fazlaca para harcamanıza gerek yok. Alelade bulabileceğiniz bir mayo, gözlük ve havuz veya deniz yeterlidir. Yüzme, sakinleştirir ve vücut enerjisini dengeler. Aynı zamanda bir spor olan yüzme, sizin zinde kalmanızı ve form tutmanızı da sağlar. Fazla yağları atımına yardımcı olur, vücudu şekillendirir. Uzmanlar günde 30 dakika yüzmenin strese karşı oldukça etkili olduğunu dile getiriyorlar.

Yazma 

Kendinizi ve duygularınızı yansıtmanın en güzel yolu yazı yazmaktan geçer. Ruh sağlığımızı koruma adına çok faydalıdır. Öfke, üzüntü, hayal kırıklığı, hatta sevinç gibi duygularımızı kağıda dökmek bizleri rahatlatacaktır. Kimseye söyleyemediğiniz hisleri özgürce kağıda yansıtmak sizin için bir terapi gibi olacaktır. Bunun sanal hat üzerinden de gerçekleştirebilir internet üzerinden açacağınız kişisel bir blog ile bu durumu oldukça kapsamlı bir hobi haline getirebilirsiniz. Uzmanlar, strese karşı en iyi gelen yöntemler arasında derdi, kederi kağıtlara dökmeyi öneriyor. Siz de böyle bir hobi edindiğinizde oldukça rahatladığınızın farkına varacaksınız.

Bulmacalar

Bulmaca çözmek başta günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biri haline gelen Alzheimer olmak üzere pek çok hastalığın tedavine yardımcı olur. Bunun yanında hafızanın kuvvetlenmesine de yardımcı olur. Bulmaca çözerken odaklanmanız ve dikkatinizi sadece bulmacaya vermeniz gerekir. Uzmanlar, stresinizin yoğun olduğu zamanlarda hayata biraz ara vererek bulmaca çözmeyi öneriyor. Böylece, stresten uzaklaşmış olacaksınız. Pek çok bulmaca kulübü, bulmaca gazete ve dergileri ile bunu bir hobi haline getirebilirsiniz.

Yoga 

Yoga ve meditasyonu duymayan yoktur. O halde bunun strese iyi gelen tarafından hepimiz faydalanmalıyız. Yoga sayesinde zihin ve beden sağlığı kazanılır. Yoga ile mutluluğa odaklanın. Yoga kurslarına katılamıyor olabilirsiniz. Bu duruma çare olarak internetten yoga ve nasıl yapılabileceği ile ilgili birçok video izleyebilirsiniz. Yoga yaptığınızda hayata pozitif baktığınızı ve stresten bir hayli uzaklaştığınızı fark edeceksiniz

Okumak

Günde ortalama altı dakika kadar okumak, kasların gevşemesine ve beynin dinlenmesini sağlar. Uzmanlar, stresli olduğunuz anlarda 5-6 dakika kadar sevdiğiniz bir kitabı okumanın stresi azalttığını dile getiriyorlar.

Müzik 

Çok eski zamanlardan beri müzik yardımıyla hastalıklar tedavi edilirdi. Bu durumun tesadüften ibaret olmadığı gerçek. Hangimiz müzik dinlediğimiz zaman gevşemiyoruz ki? En stresli olduğunuz anlarda en sevdiğiniz müziği dinleyin, ruhunuzu rahatlatan, ferahlatan, sakinleştiren huzur dolu bir parçayı gözlerinizi kapatın ve sadece dinleyin kendinizi önceki zamana göre kat kat iyi hissedeceksiniz. Bir müzik aleti çalma hobisini edinmek de strese karşı kendimizi güçlendirmenin en iyi yoludur. Piyano, gitar, keman gibi müzik aletlerini çalmayı öğrenmek dünyanın strese karşı en etkin hobilerinden kabul edilir. Strese İyi Gelen Hobiler başlıklı makalemiz için soru veya sorunlarınız olursa yorum alanını kullanarak bizlere iletebileceğinizi unutmayın.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved