Yukarı

Sıcak Havalarda Beslenmeye Dikkat

Her daim fit ve sağlıklı kalmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Yaz mevsiminde ise beslenmenize hassaten dikkat etmeniz gerekiyor.

Sıcak havalarda suya daha çok ihtiyaç duyulur. Artan sıcaklığın etkisi ile vücutta sıvı ve mineral kaybı olur. Bu kayıpları yerine koymak için günde 2,5 – 3 litre su tüketmelisiniz.

Havalar daha uygun olduğu için yazın, kış mevsimine nazaran daha çok spor yapılır. Yaz mevsiminde spora başlamadan 15 dakika evvel 1 – 1,5 bardak; spor esnasındaysa 15 dakikada bir yarım bardak su içilmesi gerekir.

Yaz mevsiminde sebze ve meyve tüketiminde artış olur. Besin zehirlenmelerinden korunmak için meyve ve sebzeleri, bol akan su altında yıkamalı ve sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlıların sütlerinin pastörize süt olmasına dikkat edilmelidir.

Yaz mevsiminde kızartma ve yağlardan uzak durmalı ve günde 5 ila 9 porsiyon sebze – meyve tüketilmelidir. Çilek, erik, maydanoz, yeşil biber gibi sebzelerde bulunan antioksidan bağışıklık sistemini kuvvetlenir. Bol bol tüketilmelidir.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort