to top

SHEEHAN SENDROMU – POSTPARTUM (DOĞUM SONRASI) HİPOPİTUİTARİZM

Sheehan sendromu diğer adlarıyla postpartum hipopituitarizm, postpartum pituiter yetmezlik doğum sonrası aşırı kanama nedeniyle oluşan nadir bir durumdur.

Sheehan sendromu diğer bir ismi ile postpartum hipopituitarizm, postpartum pituiter yetmezlik doğum ardından yaşanan aşırı kanama sebebiyle meydana gelen oldukça nadir şekilde görülen bir sendromdur.

Doğum ardından meydana gelen aşırı kanama sebebiyle beyindeki pituiter beze (hipofiz bezi) ulaşan kanın azalması sebebiyle hipofiz bezinde dokuların kaybedildiği gözlemlenir. Bezin yetersiz çalışmasına yol açılır. Hipopituitarizm hipofiz bezinin yetersiz çalışması anlamına gelir. Burada kast edilen hormonların az salınmasıdır.

Hipofiz bezinden salgılanan farklı hormonların çeşitli işlevleri mevcuttur. Bu sebeple de salınmaları da çeşitli belirtilere yol açar. Bu belirtiler:

Doğum ardından memelerden süt gelmemesi
Yorgunluk
Koltuk altı kıllarında dökülme olması
Adet kanamalarının yaşanmaması

Tedavisi için vücutta yetersiz olan hormonların ilaç formunda dışarıdan takviye edilmesi gerekmektedir. Hipofiz bezi troid ve böbrek üstü bezlerini uyarır. Bu sebeple de bu alandaki hormonların yetersizliği meydana gelebilir. Bu sebeple de hormon takviyesi yapılır.

Bu sendrom, kadınlarda doğum aşamasında meydana gelen aşırı kan kaybı sebebiyle halsizlik Kadınlarda özellikle doğum sırasında meydana gelen aşırı kan kaybı sebebiyle yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler meydana gelebilir. Bu belirtilerin uzun süre geçmemesi durumunda “Sheehan Sendromu” için araştırma yapılabilir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.