to top

SEZERYANDAN SONRA CİNSEL İLİŞKİ

Sezeryan ameliyatından sonra cinsellik ne zaman başlar?

Sezaryen doğum yaptıktan sonra ne zaman cinsel ilişkiye başlayabilirim?

Sezaryen doğum yaptıktan sonra lohusalık döneminde cinsel ilişkiye yeniden başlamak için beklenmesi gereken süre 4 ila 6 haftadır. Bu süre, lohusalık dönemidir. Annenin vücudu bu süreçte toparlanmaya başlar, doğum öncesi eski düzenine ve formuna dönmeye çalışır. Doğum ardından yaşanan kanama ve akıntı gibi sorunlar lohusalık döneminde biter. Kadın kendisini fiziksel ve psikolojik olarak doğum ardından bebeğine bakım süreci için hazırlamış olur. Fakat bu süreç herkes için standart değildir. Anne adayının daha uzun süreye ihtiyacı olabilir ya da daha az süreye. Ancak genel olarak bu süre 6 haftayı bulabilmektedir.

Sezaryen sonrası cinsel istek

Annenin doğum yaptıktan bir ay sonra, ağrı ve yorgunluk gibi sorunları göz çarpar. Bunun dışında bebeğine bakma, vücudunu toparlama gibi öncelikleri sebebiyle cinsellik arka planlara atılabilir. Oldukça doğal ve beklenene bir durumdur. Anneler bu durumun geçici olduğunu bilmelidir. Bunun dışında sezaryen doğumdan sonra 4-6 hafta git gide azalarak devam eden kanama, lekelenme, akıntı vajinanın normal hali kadar ilişkiye uygun olmasını engelleyebilir. Bu sebeple eşlerde libido düşüklüğü görülebilir.

Kadının bebek doğurması, tüm vücudunu ve doğasını değiştirecektir. Bu sebeple de toparlanma zaman alacaktır. Psikolojik olarak bebeğe bakım sürecine alışması, dikişlerinin iyileşmesi gibi durumlar 6 haftayı bulacaktır.

Netice olarak, sezaryen doğum ardından lohusalık dönemi bitene kadar cinsel ilişkide bulunulması tavsiye edilmez.

Şayet sezaryen doğum ardından enfeksiyon gibi durumlar yaşanırsa, bu süreç daha da uzayabilir.

Hamilelik sürecinden önce kilolu olan kadınların, gebelik dönemi sonrasında iyileşmeleri daha uzun bir süreyi kapsar, dikiş yerleri daha geç iyileşir, dikişler daha zor tutar. Bu sebeple kilolu olan anneler, cinsel ilişkiye hazır olmak için daha uzun süre bekleyebilir.

Psikolojik faktörlerin de etkili olduğu bu durumda, kadınların bir süre cinsellikten uzaklaşması normaldir.

 

Sezaryen doğum sonrası cinsel isteksizlik

Hamilelik ve doğum kadın için oldukça özel bir durumdur. Kadın yalnızca psikolojik olarak değişim yaşamaz, aynı zamanda psikolojik olarak da değişir. Fiziken anne olmasının yanında, psikolojik olarak da anneye dönüşür. Bu sebeple duruma adapte olma süreci yaşar. Neredeyse bir sene boyunca karnında taşıdığı bebeğin doğması, ona bakım, ondan sorumlu olma ve annelik duyguları sebebiyle diğer birçok şeyi görmezden gelebilir. Bebeğe karşı olan ilgi ve sevgi dolayısıyla, eşine ilgisi dahi azalabilir. Bu sevgi, her şeyin önüne geçebilir. Bu durum yalnızca kadında görülmez, babaların bir kısmında da ilginin tamamen bebeğe kayması, eşi yalnızca anne olarak görme, babalık görevleri gibi durumlar sebebiyle cinsellik ikinci hatta üçüncü plana atılabilir. Ancak bu durumlar gecici durumlardır ve adaptasyon sürecidir. Çiftler bu durumu birbirleriyle konuşmaktan çekinmemelidir.

Sezaryenle yapılan doğumlardan sonra cinsel ilişkiye girebilmek adına yalnızca psikolojik olarak değil anatomik olarak da bir zamana ihtiyaç olacaktır. Kanamanın bitmesi, akıntıların durması, dikişlerin iyileşmesi, rahmin kendini toplaması, vücudun toparlanma süreci de 6 haftalık bir süreci kapsar.

Bu süreçte sabırlı olmak gerekir. Eşlerin anlayışlı olması ve kadını zorlamaması oldukça önemlidir. Aksi halde durum kötüleşmeye başlayabilir.

Sezaryen yöntem ile doğum yapıldıktan sonra cinsel olarak isteksizlik soğuma dışında; vücutta adeta inşaat olmuş gibi farklı bir yapılanma duygusuna kapılan kadının bu durumdan korkması vardır. Dikişlerinin açılması, rahminin toparlanıp toparlanmadığı gibi endişeler, cinsellikten uzaklaştırabilir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.