to top

SEZARYEN VEYA NORMAL DOĞUMDAN SONRA KORSE KULLANMAK

Normal doğum veya sezeryan ameliyatından sonra göbek sarkması, karında yağlanma, göbek kalması gibi endişeler oluşur. Normal doğum ya da sezaryen operasyonu ardından göbek sarkması, karında yağlanma, göbeğin büyümesi gibi sorunlar anneleri korkutur. Bundan dolayı da kadınların büyük bir kısmı egzersiz yapmakta zorlanacaklarını düşünüp korse gibi alternatif yöntemler aramaya başlar. Ancak burada unutulmaması gereken, egzersizin en iyi spor verme aracı olduğudur. Egzersiz yapmadan vücudun toparlanması pek mümkün değildir. Karın ve göbek için uygulanabilecek en iyi zayıflama yöntemi egzersizdir.

Korse takmanın normal ya da sezaryen doğumdan sonra karnın eski hale kavuşmasında herhangi bir etkisi yoktur. Göbeğin erimesini ya da sıkılaşmasını korse takarak mümkün kılmak imkansızdır.

Bunun sebebi de göbekteki problemin karın bölgesindeki yağlanma ve karın kaslarının zayıflamasıdır. Karnı toparlamak adına bu sorunları çözmek gerekir. Yağların eritilmesi ve kasların güçlendirilmesi için egzersiz programlarına başlamak gerekir. Karın kası programlarıyla karnın yeniden eski haline, hatta daha iyi bir duruma gelmesi mümkündür. Korse takmanın hamilelik döneminde alınan kiloları ve karın bölgesinde biriken yağları eritmesi söz konusu değildir. Özellikle de piyasada ‘’zayıflatıcı korse’’ olarak satılan korselerin böyle bir etkisi kesinlikle yoktur. Gebelik süreci sebebiyle oldukça esneyen ve güçsüzleşen karın kasları için korse kullanmak, herhangi bir fayda sağlamaz. Korse takarken karın ve göbek şeklinde meydana gelen farklılık doğum ardından yaşanan kilo kaybı kaynaklıdır. Buna sebep olanın genellikle korse olduğu düşünülür, ancak bu oldukça yanlış bir inanıştır. Annenin spor yapması en sağlıklı olan yöntemdir. Spor yapılmadan denenen yöntemler maalesef ki işe yaramayacaktır.

Fayda sağlamaması dışında korselerin uzun süre takılması bel açısından oldukça zararlı olabilmektedir.
Bel çevresindeki kasların kuvvetinin azalmasına, güçsüzleşmeye, kasların tutulmasına sebep olabilir.
Bu sebeple de doktor önerisi dışında kullanılmamalıdır.
Korseler uzun saatler takılmamalıdır.
Çok sıkı korseler takmak oldukça zararlıdır.
Bel fıtığı ya da sırt, bel ile ilgili sorunları olanlar korse kullanmamalıdır.

Hamilelikte (gebelikte) korse takılır mı?

Hamilelik süreci boyunca korse takmak oldukça zararlıdır. Bu sebepten dolayı gebeler kesinlikle hamilelikleri boyunca korse takmamalıdır.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.