to top

SEZARYEN SONRASI KARIN (GÖBEK ERİTME) EGZERSİZLERİ

Sezeryan ve normal doğum sonrası egzersiz ve spor sadece göbek eritme amaçlı yapılmaz her zaman yapılması gerekir. Doğum yaptıktan sonra vücut bir iyileşme sürecine girer. Bu süreçte bebek emzirildiği için ağır diyetler yapmak kesinlikle önerilmez. Vücudun yağlar da dahil olmak üzere tüm besinlere gereksinimi var. Düşük kalorili diyetler yerine daha sağlıklı ve protein ağırlıklı beslenmeniz hem bebeğiniz, hem de vücudunuz için oldukça yararlı olacaktır. Proteinler, tokluk hissi sağlarken, iyileşme sürecini hızlandırır. Bol bol su içmek de metabolizmayı hızlandırarak, zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede yağ yakımınız kolaylaşacaktır.

Sezaryen doğumların ardından karın yağlarını yakmanın en sağlıklı yöntemi: egzersizdir.

Vücudunuzun hızlıca toparlanmasını sağlayacak egzersizler ile karın yağlarınızdan kurtulabilir, karnınızı sıkılaştırabilirsiniz. Ancak doğum ardından hemen spora başlamak doğru değildir. İyileşme aşamasında olan vücudun çok fazla zorlanmaması gerekir. Yapacağınız egzersizler de bu iyileşme sürecine uygun olmalıdır. Yürüyüş, pilates, yoga ve yüzme gibi sporlar başlangıç için idealdır.

sezaryen sonrası bisiklet

Bunların dışında ev işleri ile de egzersizlerinize yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Dans, bisiklet gibi sporlar da kilo kaybetmeniz için oldukça faydalı olacaktır.

Sezaryen doğumdan sonra karın yağlarından kurtulmak için en uygun egzersiz, pilatestir. Yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, bu konuda iradeli olmalısınız. Disiplinli bir program sayesinde kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmanız mümkün. Olabildiğince bu programa uymaya çalışın. Karnınızın sıkılaştığını gördükçe, motivasyonunuz artacaktır.

Bunun dışında beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekir. Kilo vermek adına kendinizi aç bırakmayın. Vücudunuzun süt ürettiği ve iyileşme aşamasında olduğu bir dönemde gerekli besinleri alamamak sizin ve bebeğiniz için oldukça zararlıdır.

sezaryen sonrası beslenme

Sezeryan doğum ve normal doğum ardından yapılan egzersizler, yalnızca karın eritmek için yapılmamalı. Her annenin doğumdan sonra spor yapmaya ihtiyacı vardır. Vücudun ağırlık merkezinin doğum sonrası eski haline dönmesi, vücudun değişimi ve doğum eylemi ardından vücudun tekrar güçlenmesi gerekir. Doğum yapan annelerin en büyük endişesi, sezaryenden sonraki göbeklerinin eriyip erimeyeceğidir. Göbeklerinin sarkacağından endişelenen anneler,bu konuda telaşa kapılmamalıdır. Düzenli yapılan spor sayesinde kilo verilebilir, sıkı bir karna sahip olunabilir.

 

Sezaryen doğumdan sonra göbek kalıcı olarak sarkar mı?

Toplum arasında sezaryen doğum yaptıktan sonra göbeğin kalıcı olarak sarkacağına dair bir inanış vardır. Bu oldukça yanlış bir inanıştır. Sezaryen doğum göbekte kalıcı yağlanmalara sebep olmaz. Göbeğin sarkmasına yol açmaz. Şayet anne sporunu yaparsa, göbeğinin eridiğini ve bütün vücut olarak kilo vermeye başladığını fark edecektir. Doğru bir beslenme programı, iyileşme sürecine uygun bir egzersiz düzeni ile doğumda alınan kilolar geri verilebilir. Spor, yalnızca annelere gerekli olan bir eylem değildir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda dahi göbek sarkması görülebilir.

Sezaryen doğumdan sonra karın ve göbek yağlarını eritmek için egzersiz hareketleri:

Mekik, karın ve göbek yağlarını eritmek için en etkili egzersizdir. Fakat mekik tek başına yeterli olmaz. Bölgesel olarak zayıflamadan çok vücudun tamamından kilo vermek esas hedef olmalıdır. Vücudun gerekli bölgeleri de ilave olarak çalıştırılmalıdır. Bundan dolayı da tüm vücudun çalışmasını sağlayacak ve istenilen düzeyde kalori kaybına yol açacak egzersizlere başlamak gerekir.

Misal olarak, mekik çektikten sonra yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklet sürmek ya da göğüs egzersizleri çalışmak ile vücudunuzun büyük bir kısmını çalıştırabilirsiniz. Günlük olarak yarım saat yapılan hızlı tempolu yürüyüş, ya da koşu ve haftada düzenli olarak yapılan mekik hareketleri vücudun kısa sürede toparlanmasını sağlayacaktır. Bunların dışında mümkün ise pilates ve yüzme gibi sporlar oldukça etkilidir.

Sezaryen doğum yaptıktan sonra ne zaman spora başlamayım?

Egzersiz ve spora sezaryen doğumdan hemen sonra başlanmaz. Şayet doktorunuz spor yapmanızda bir sakınca görmüyorsa ve iyileşme sürecini atlatmaya başladıysanız, spora başlayabilirsiniz. Ancak yüksek tansiyon, diyabet ya da farklı bir sağlık sorununuz mevcut ise doktorunuza spor yapmadan önce danışmalısınız.

Korse ya da göbeğe yapıştırılan bant gibi malzemeler kilo verdirir mi?

Bu gibi araçlar kişinin kilo vermesini sağlamaz. Arzu ettiğiniz vücuda yalnızca egzersiz yaparak ulaşabilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.