to top

Sevişmenin faydaları

 cinsellik

 

Aktif bir seks hayatı, tıbbi çalışmaların sunduğu kanıtlara göre daha uzun ve daha tatmin edici bir hayat getiriyor.

Seks bağışıklık sistemini güçlendirir. “Tatlım, başım ağrıyor.” Seks yapmak için en iyi sebeptir! Günümüzde, şaşırtıcı sayıda doktor ve bilim adamı, cinsel ve duygusal hayatlarımızın, beden sağlığımızı nasıl da etkilediğini kabul ediyor. Başka bir deyişle, beynin bağışıklık sistemini doğrudan nasıl etkilediği konuşuluyor. Düzenli ve doyurucu seks hayatı olan insanlar, daha az stres ve daha az bunalım yaşıyorlar, fiziksel, mental ve duygusal anlamda genellikle daha sağlıklı oluyorlar.

Seks, kalori yakar. Bütün o zorlu diyetleri unutun ve sevişmeye hazırlanın! Yalnızca 30 dakikalık bir seks, 90 kalori yakmanızı sağlar. Kulağa çok etkileyici gelmiyor olabilir, ama haftada ortalama üç kez seks yaparsanız, yılda 2,5 kg verebilirsiniz! Ya da Forbes dergisine göre, bir yıl boyunca haftada iki kez seks yaparak, yedi büyük porsiyon makarnadan alacağınız kaloriyi yakabilirsiniz!

Seks, acıyı hafifletir. Orgazm ciddi bir narkotiktir! Oksitosin vücutta doğal olarak ortay çıkan bir kimyasal orgazm sırasında ve sonrasında, birkaç farklı endorfin ile bir arada çalışarak acı hissetmediğinizden emin olmak için vücudunuzda dolaşır.

Seks, yaşlanmayı geciktirir. Düzenli seks, kan dolaşımınıza, testosteron da dahil, birçok “mutlu” kimyasal gönderir. Yaşlandıkça, testosteron seviyemiz düşer. Seks, stoklarınızı yeniden doldurmanın, yüzünüzde genç bir ışıltıyla yeni kemikler ve kaslar üretmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Haftada ortalama dört kez seviştiklerini söyleyen kadın ve erkekler, en az 10 yıl genç gösteriyorlar.

Seks, bunalım için bire birdir. Orgazm sonucu salgılanan kimyasallar, kişiyi sakinleştirir. Mastürbasyon ya da seks, ikisi de uyumaya yardımcı olur. Araştırmacılar, seksin, beyinde yeni nöronların oluşumunu sağlayan serotoninin üretimine yardımcı olduğunu söylüyor. Birçok kimyasal ve antidepresan ilaçlar, serotonin seviyesini artırma amacındadırlar. Bu ilaçların etkisi 3–4 hafta sonunda görülmeye başlar ki bu süre yeni nöronların da oluşum süresidir. Bu ilaçları etkili birer tedavi yöntemi olarak adlandırabilmemizin tek sebebi, tıpkı seks gibi hücre gelişimini artırmalarıdır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.