to top

Şaşkın : Sebzeli, Peynir Soslu Şaşlık

Yaklaşık bir parmak kalınlığında ve uzun şeritler halinde kesilen şaşlık, sote sebzeler ve et suyuyla kıvamı ayarlanan peynir sosuyla bir araya geldiğinde şölen olur. Özgür Şef’de çanak ya da Aztek olarak anılan tarif, tortilla ekmekleri eşliğinde sıcağı sıcağına servis edilir.

 

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
20 dakika

Malzemeler

200 gram şaşlık eti80 gram dolmalık biber75 gram kırmızı biber170 gram kuru soğan180 gram et suyu70 gram cheddar sos (eritilmiş cheddar peyniri ve baharat karışımı)65 gram rendelenmiş kaşar peyniri5 gram ince çekilmiş deniz tuzu10 gram zeytinyağıServisi için:3 adet tortilla ekmeği
Püf Noktası
Bonfile, şaşlık kısmı da dahil yağsız bir et olduğu için pişirme işlemi öncesinde üzerine zeytinyağı gezdirmeyi unutmayın, az pişirmekten korkmayın.İnce ince kesilen ve şişlere geçirilen dana bonfile parçaları, yumuşak ve lezzetli olması için kısa sürede pişirilmeli sonrasında ayrı bir yerde sunulan özel peynir sosuyla birlikte servis edilmelidir.

Nasıl Yapılır?
Bonfilenin uç kısmında kalan bölümleri (uca doğru incelen kısımları) yaklaşık bir parmak kalınlığında uzun ince şeritler halinde kesin.

Uzunlamasına (s) çizecek şekilde şişe dizdiğiniz bonfile parçalarının üzerine az miktarda deniz tuzu serpiştirin. Zeytinyağının yarısını gezdirin.

Şişleri arkalı önlü ters çevirerek kızgın ızgara üzerinde kısa sürede pişirin.

Cheddar sosu için; rendelenmiş cheddar peynirini önceden ısıtılmış döküm bir tava üzerinde baharat karışımıyla karıştırın. Kıvamını sıcak et suyu ekleyip açın.

Hazırladığınız sosu, ocak üzerinde uzun bir süre ısıtılmış döküm bir tava içinde bekletin.

Kabuğunu soyduğunuz kuru soğanı iri parçalar halinde uzunlamasına doğrayın. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız dolmalık ve kırmızı biberi soğanlarla uyumlu olacak şekilde kesin.

Kalan zeytinyağını ayrı bir döküm tavada kızdırın. Doğramış olduğunuz sebzeleri, yüksek ateşte ve kısa sürede soteleyin. Arzuya göre tortilla ekmeklerini ısıtın.

Sıcak durumda olan cheddar sosa, rendelenmiş kaşar peynirini katın.

Sıcak cheddar sosu içine aldığınız şaşlık parçalarını; sote sebzelerle harmanladıktan sonra tortilla ekmekleri eşliğinde bekletmeden servis edin.

Servis Önerisi
Ayrı ayrı pişirilen ızgara şaşlık, et sulu peynir sos ve sote sebzeleri, önceden kızdırılmış ve döküm bir çanak yerine ısıya dayanıklı herhangi bir kapta karıştırarak da servis edebilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.