to top

Saçlara zarar veren saç modelleri

Saca-Zarar-Veren-Modeller

İngiliz Dermatoloji dergisinin haberine göre; kafa derisi, cilt ve saçla ilgili hastalıkların, genelde Afrika kökenli insanları etkilediği düşünülse de uzmanlar, her türlü saç tipinin bu riskleri taşıdığını ifade etti. Afrika’da yapılan ve 2000 yetişkinle çocuğu kapsayan araştırma sonucunda, kadınların üçte birinin, kız çocuklarının ise yedide birinin saç dökülmesi yaşadığı ortaya kondu.

Örgü ve sıkı topuz saç derisi hastalıklarına yol açıyor

Dökülmeye neden olan saç derisi hastalıklarına, saçlarını düzleştirerek örgüler ekleyenler veya sıkı topuz yapan kişilerde daha fazla rastlanıyor. Saçlarını çok sıkı bağlayan ve at kuyruğu yapan kız çocukların saçlarının da sürekli olarak dökülme ihtimali var.

Erkeklerde ise çok kısa saç modelleri riskli

Araştırmacılara göre erkeklerin karşılaştığı cilt hastalıkları daha çok yanlış ve çok kısa saç kesim yöntemlerinden dolayı yaşanıyor. Çünkü bu modeller enfeksiyon ve cilt problemlerine davetiye çıkaran, kesik ve kanamalara neden olabiliyor.

Sık ve kısa kesilen saçlar, aynı zamanda kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma tehlikesini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle saç tıraşı esnasında, mekanik cihazların kullanılmaması öneriliyor.

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.