to top

Saçlar Sık Yıkanmalı mı?

Bir bayanın şıklığını tamamlayan en önemli unsurlardan biri de saçlarıdır. Fakat yanlış bakımlar, yanlış uygulamalar veya zararlı kozmetik ürünler zamanla saçımızı sağlığından edebilmekte ve saçlar kuruyup parlaklığını kaybedebilmektedir.

Saçlarınızın sağlığını ve güzelliğini kaybetmemesi için yapmanız gerekenler ise çok basit. İlk olarak saçınızı çok sık yıkamamalısınız ve doğru bir bakım ürünü kullanmalısınız.

Uzmanlar, hem saç dökülmesini engellemek için hem de saçlarınızın sağlığını kaybetmemesi için dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle açıklıyor:

SAÇI SIK SIK YIKAMAK KURUTUR

Saçlarınızı çok sık (her gün) yıkamayın. Çünkü saçları sık yıkamak saçın kurumasına, elektriklenmesine ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Saçlar yıkandıktan sonra da çok kurutulmamalı hafif nemli bırakılmalıdır.
Saç günde en fazla bir, en az haftada bir defa yıkanmalıdır ama ideal olan iki günde bir yıkamaktır. Saçlar yıkanırken de saç tipine uygun temizleyiciler tercih edilmelidir.

 

DÜZLEŞTİRME SAÇI ZAYIFLATIR

Saç düzleştirme saçta bulunan disülfit bağlarının kırılıp saçın deforme olmasına neden olur. Düzleştirici ile saçlar düz bir görünüm kazanır ancak saçta var olan disülfit bağları yerine saçta yeni bağlar oluşur. Bu ise saçlar için istenmeyen sağlıksız bir durumdur.

Özellikle de ince ve hasarlı saçların düzleştirici, fön gibi yöntemlere çok sık başvurmaması gerekir çünkü bu tip saçlar çabuk kırılır ve zayıflar.

 

BİTKİSEL BOYA TERCİH EDİLMELİ
İki çeşit saç boyası bulunmaktadır, doğal ve sentetik olmak üzere. Örneğin kına bir doğal boya çeşididir. Sentetik boyaların içeriğinde bulunan bazı maddeler saç diplerinde alerjik bir reaksiyon oluşturabilir. En sık görülen çeşidi ise alerjik egzamadır. Bu alerji deride kaşıntı, sulantı ve yaralarla kendini belli eder. O nedenle özellikle de alerjik bünyeli kişiler, bitkisel saç boyalarını tercih etmelidirler.

Eğer saçlarınızı sık sık boyuyorsanız saç yapınızın incelmesine, saç yapısının delikli bir hal almasına neden oluyorsunuz demektir. Uzmanların tavsiyesi saçı çok sık boyamamaktır. Eğer saçınızı boyayacaksanız da kaliteli olan saç boyaları kullanmalısınız

.

“MEZOTERAPİ” DÖKÜLEN SAÇLARIN İLACI

Saç dökülmesi de bir saç hastalığı yani sağlık problemidir ve tedavi edilmesi gerekir.

Mezorterapi ise dökülmeyi iyileştirmek ve kontrol altına almak için uygulanan en etkili yöntemdir. Mezoterapi ile saça vitamin, mineral ve kan dolaşımını arttırıcı ilaçlar enjekte edilir. Ancak bu tedavinin de uzmanlar tarafından uygulanmasına dikkat edilmelidir. Tedavi sonrasında saçlarda dökülmede azalma yaşanacak ve saçlarınız daha hacimli bir görünüme kavuşacaktır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.