Yukarı

Saç ektireceklere uyarı!

Uzmanlar merdiven altı olarak bilinen yerlerde saç ekimi yaptıran kişilerin bir çok hastalığa yakalanma riskinin olduğu uyarısında bulunarak, saç ekiminin bir ameliyat olduğunu, hastanede ve hijyenik koşullarda doktor kontrolünde yapılması gerektiğini söyledi.

Özel Gazi Hastanesi Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aslı Can, saç ekimi yaptırmayı düşünenler için uyarılarda bulundu. Saç ekiminin hastanede steril bir ortamda uzmanlar tarafından yapılması gerektiğine değinen Op.Dr. Can, günümüzde sağlıksız ortamlarda saç ekimi yapıldığına ve bu operasyonların geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabileceğine değindi.

Steril olmayan ortamlarda yapılan saç ekimlerinde hastaların her türlü hastalığı kapabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Can, “Merdiven altında saç ekimini kimin yaptığı belli değil. Hastaya yapılan anestezik ilaçlar çok fazla yapılabilir ve bu durum hayati risk oluşabilir. Sterilizasyon olmadığı için hasta her türlü hastalığı kapabilir. Aynı zamanda bu durum maddi kayıplara da yol açacaktır” dedi.

“ŞANSINIZI KAYBETMEYİN”
Ense bölgesinden alınan saç kökleriyle saç ekimi yapıldığını ve alınan köklerin yerine bir daha yenisinin gelmediğini belirten Op. Dr. Aslı Can, bu sebeple ilk ekimde sağlıksız bir operasyon yapılırsa, bir sonraki ekimde kalitenin azaldığını ve hastanın hedeflenen sonuca ulaşmasının zorlaşacağını vurguladı.
Sağlıksız yapılan saç ekimlerinde hastanın şansının azaldığını hatırlatan Op. Dr. Can, “Operasyon sağlıksız yapıldığı için, ekilen saç tekrar çıkmayabilir. Hasta bir dahaki sefere saç ekimi şansını da kaybedebilir. İstenilen sonucu elde elde edebilmek için, saç ekiminin ameliyathanede steril ortamlarda yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?
Saç dökülmesinde hastanın genetik ve hormonal özelliklerinin etkili olduğunu belirten Op. Dr. Aslı Can, işlemlerden önce hastaların ailesinde bu şikayetlerin olup olmadığına bakılması gerektiğini dile getirerek, “Tahmini olarak aile hikayesi, hastanın saçının ne kadar döküleceği konusunda bilgi verebilir. Saç dökülmesi anne ve babadan kaynaklı olabilir. Hastanın yaşının, genetik hikayesinin araştırılması gerekir. Yanı sıra hormon seviyesini etkileyen birçok metabolik hastalık da saç dökülmesine yol açabilir. Geçici stres de hastalığın sebeplerindendir. Saç ekimi yapılmadan önce mutlaka kapsamlı bir ön muayene yapılmalıdır” diye konuştu.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved