Yukarı

Saç Dökülmesinin Psikolojik Sonuçları Nelerdir?

Saç dökülmesi, görünüşü etkileyen bir sorundan ziyade ciddi psikolojik problemlere sebep oluyor.

Türk Hair Trans Genel Direktörü Handan Acıkök, saçları dökülenlerin yoğun stres sonucunda toplumdan uzaklaştığını söyledi. İnsanlar, dış görünüşlerinde en mühim faktörlerden biri olarak gördükleri saçlarını yitirirken psikolojik olarak da geriye gidiyorlar. Saç dökülmesi, sosyal yaşamı etkiliyor ve fiziksel görünümün yanında psikolojik hastalıkları da beraberinde getiriyor.

Kellik probleminin inkar edilemez bir sağlık sorunu olarak tedavi edilmesi gerekiyor. İnsanlar en çok yaz ve kış mevsimlerinde güçlükler yaşıyor. Sağlık gerekçelerinin ciddi bir problem yaratmasına rağmen, saç ekini kararı alırken psikolojik sebepler ağır basıyor.

Saçları azalan veya tamamen kelleşen insanların bu eksiliği, kendi iç dünyalarında mühim bir problem haline getirdiklerini görüyoruz. Saç dökülmesini beklenmedik bir yitim olarak algılıyor ve bunu kabul etmekte zorlanıyorlar. Saçsızlık bir sağlık problemi fakat öz güven yitimi, dikkatleri çektiğini düşünme takıntısı, sosyal ilişkilerde kendini hissetme gibi psikolojik problemleri kişinin hayatını daha çok etkiliyor. Saç ekimi işleminin sonrasında hastaların sosyal yaşamları olumlu anlamda değişiyor. Adeta kendilerini buluyorlar.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved