to top

Renk Kültürü Ve Hayatımıza Etkileri

Günlük hayat içerisinde renklere göre yaptığımız tercihler bizim ruh dünyamızı da etkiler. Renklerinde bir kültürü ve etkisi olduğunu unutmayalım.

Gece davetlerinde genelde siyah giyiniriz bu bizi zarif ve asil gösterir. Her ne kadar matemin rengi olarak bilsek de siyah özel davetlerde sade ve şık bir renktir. Siyah Avrupa, Amerika ve Asya’da yas rengi iken, beyaz Uzakdoğu ülkelerinde Budizm inancına göre matemin rengidir.

Sarı fiziksel olarak hastalığın rengidir. Ancak ruhsal olarak güneşin yansıttığı renk olduğu için pozitif enerji yayan bir renktir. Turuncu ise aynı şekilde sarının etkisi vardır enerji ve neşe etkisi yaratır.

Kırmızı ideolojik olarak isyanın, dik duruşun rengidir. Ruhsal olarak da aşkın, tutkunun rengidir.

Mavi ideolojik olarak özgürlüğün rengiyken, ruhsal olarak huzurun ve ferahlığın rengidir.

Beyaz saflığın, temizliğin ve ahlakın rengidir. Bu yüzden asırlar öncesinde genç kızlar evlendiğinde giyecekleri kıyafet beyaz olmuştur. Eski Roma’da ve İskenderiye’de kadınlar başta olmak üzere herkes beyaz giyinirdi.

Pembe çocuksu ruh taşıyan kişilerin tercih ettiği bir renktir. Çocukların daha çok tercih ettiği ve sevdiği bir renktir. Büyüklerinde sevdiği bir renk olmakla birlikte içindeki çocuğu yitirmemiş kimselerin ömür boyunca seveceği bir renk olacaktır. Bu yüzden etrafınızda pembeden vazgeçmeyen büyükler görürseniz onları sevin ve değerini bilin çünkü onlar büyümemiş dürüst ve saf insanlardır.

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.