Yukarı

Regl ağırısıyla başa çıkabilirsiniz

Regl sırasında çok fazla kasılmalarınız varsa rahim bölgenizde bir problem olabilir. Bazı kişilerde çok ağrılı, kanamalı regl dönemleri yaşanabiliyor. Sizlerinde böyle sorunlarınız varsa bu yazımız sizin için çok uygun.

Sancılar, hormon benzeri bir işlev gören prostaglandinin sebep olduğu rahim kasılmalarıdır. Bu kasılmalar, rahim duvarını regl dönemine hazırlar. Sancı genellikle hafiftir, bazı durumlarda aşırı olabilir.

Hemen ağrı kesicilere yönelmektense, regl sancılarıyla başa çıkmanıza yarayacak taktikler şöyle:

 1. Dinlenin ve rahatlayın
  Ayın bu döneminde dinlenme ve rahatlama çok önemlidir. Yoga ya da meditasyon yaparak dinlenin. Regl döneminiz öncesinde ve esnasında iyi uyumanız da huzursuzlukla başa çıkmanız açısından önemlidir.
 2. Spor yapın
  Pek spor yapacak gibi hissetmiyorsanız da deneyin. Egzersiz çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aslına bakarsanız araştırmalar “o dönemde” egzersiz yapmanın çok iyi sonuçları olduğunu gösteriyor. Haliniz yoksa bile hafif esneme ve germe hareketleriyle sancıları rahatlatabilirsiniz. Bu da kötü bir fikir gibi geliyorsa, yapmayın. Vücudunuzu dinleyin çünkü size neyin iyi geleceğini sadece siz bilirsiniz.
 3. Sıcak bir duş ya da sıcak su torbası
  Bazıları sıcak sever! Sıcak suyla doldurulmuş bir küvet sancılara çok iyi gelebilir. Ya da sıcak su torbası deneyin!
 4. Gıda takviyesi alın
  Doktorunuzla hangi takviyeleri alabileceğiniz hakkında konuşun. B1 vitamini ve magnezyumun regl sancılarını hafifletebilir.
 5. Doktorunuzla konuşun
  Eğer sancınız aşırı miktardaysa, sizin için doğru olan tıbbi yöntemleri doktorunuzla konuşun. Örneği hormon dengesi için doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.

Ayrıca, en iyi pedi kullandığınızdan emin olun.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved