to top

PRESİPİTE DOĞUM EYLEMİ (HIZLI DOĞUM)

Hızlı doğum yani presipite doğum doğumun 3 saatten daha kısa sürede gerçekleşmesine denir.

Normal doğumda rahim kasları kasılır, bu kaslar bebeği doğum kanalına iter ve bebek buradan dünyaya gelir. Normal doğumda sancılar, düzenli ve sık aralıklarla şiddetli bir şekilde gelmeye başlar. Bu sancılar başladığı Zaman rahim henüz kapalıdır. Sancılar başladıktan sonra rahim ağzının doğuma hazır olması, yani rahim ağzının 10 santim açılmasına kadar geçen süre doğumun birinci evresidir. Rahim ağzının açılmasından sonra ise bebeğin doğumu meydana gelir. Rahim ağzının tam açılmasından, bebeğin doğumuna kadar geçen süre ise doğumun ikinci evresi olarak adlandırılır. Bebeğin dünyaya gelmesinden sonraki aşamaya ise, üçüncü doğum evresi denir. Bebek dünyaya geldikten sonra plasenta yani bebeğin işi ayrılır, bebeğin eşinin ayrılması ile doğumun üçüncü aşaması sona erer. Doğumun ilk evresi, yani sancıların başlamasından rahmin açılmasına kadar geçen süre, ilk gebeliklerde yaklaşık olarak 11 saat, sonraki gebeliklerde ise 7 saat sürmektedir.

Doğumun ikinci evresi, yani bebeğin dünyaya gelmesi ise ilk gebeliklerde yaklaşık olarak 50 dakika, sonraki gebeliklerde ise yaklaşık olarak 20 dakikada tamamlanmaktadır.
Doğumun üçüncü ve son evresi ise, yani bebeğin eşinin ayrılması aşaması yaklaşık olarak beş dakikada tamamlanır. Normalde en geç yarım saat içerisinde plasentanın vücuttan ayrılması beklenir.
Yani bir normal doğum yaklaşık olarak, 10-11 saat civarında sürebilir. Şayet annenin ikinci ya ya üçüncü çocuğu ise; doğum yedi ya da sekiz saatte tamamlanmaktadır.
Hızlı doğum nedir?

Hızlı doğum, normal doğumun hızlı gerçekleşmesi olarak tanımlanabilir. Hızlı doğumda, doğum üç saatten daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Bütün onların ortalama %2’sinde hızlı doğum görülmektedir.
Hızlı doğum hem bebek hem de anne için risk oluşturabilecek bir durumdur.
Hızlı doğumda meydana gelebilecek riskler ise:

Hızlı doğumda bebeğim beyni hasar alabilir.
Hızlı doğumda bebeğin eşi yani plasenta erken ayrılabilir.
Rahim ters dönebilir, bu yüzden de dışarı çıkabilir.
Göbek kordonunun kopma riski vardır.
Hızlı doğumda normal doğuma göre daha fazla kanama riski söz konusudur.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.