to top

Polikistik Overde Ameliyat

Polikistik over ameliyatlarında hastaların zayıf olması gerekir kilolu hastalar için uygun olmayan bir ameliyattır Polikistik over sendromunda (PKO, PKOS, PCOS) ilk olarak uygulanacak olan bir tedavi yöntemi mevcut ise, fazla olan kiloların verilmesi, yaşam şeklinde değişikliklerin yapılması ve ihtiyaç duyulması halinde ilaç tedavilerinin uygulanmasıdır. Ameliyat tedavileri (cerrahi tedavi) çok az bir kısıma uygulanmakta olan bir yöntemlerdir.

1 ) Ameliyat ne zaman yapılır?
Ameliyat çocuk yapma isteği bulunan ve ilaç tedavileri ile yumurtlamanın gerçekleşmediği hastalarda uygulanabilir. Klomifen veya diğer iğneler ile gerçekleştirilen yumurtlama tedavilerinin yapılmasına rağmen, yumurtlamanın gerçekleşemediği çeşitli hasta grubunda, gerçekleştirilen ameliyatın ardından yumurtlama elde edilebilmiştir. Bu hastalarda ameliyat yapılmadan direkt tüp bebek yöntemine de başvurulabilmesi mümkündür.

Ameliyat eski zamanlarda, wedge rezeksiyon olarak ifade edilen yumurtalıktan üçgen kamaya benzeyen bir bölgenin kesilip çıkarılması ile beraber uygulanırken, bugünün şartlarında drilling (yumurtalıklara delik açma) şeklinde uygulanmaktadır. Bu ameliyatlar laparoskopik bir şekilde gerçekleştirilir. Laparoskopik ovaryan drilling (LOD) ameliyatında hastanın her bir yumurtalığına koter veya lazer aleti ile 4 ile 5 arasında delik (4-10 mm derinliğinde) açılır.

2 ) Polistik over ameliyatının ardından gerçekleşenler nelerdir?

– Yumurtlama oranlarında göz ile görülür bir artık meydana gelir. (Spontan veya ilaç tedavisi ile)
– Androjenler ve tüylenme de azalma görülür

– LH düşer
– Bazı araştırmalar sonucunda, drilling ameliyatının ardından çoğul hamielik ve ohss riskinde azalma ile beraber, hamilelik oranlarında artış bildirmiştir.
polikistik over sendromu ameliyatı

3 ) Polistik over ameliyatının riskleri nelerdir?
Her ameliyatta olduğu gibi polistik over ameliyatının da kendisine ve anestezi ile alakalı olarak çeşitli riskler vardır. Bu ameliyatlar ile alakalı olarak, yumurtalığın çevresinde yapışıklık meydana gelebilmektedir. Seçilmiş bazı hastalarda uygulanabilecek tedavi alternatiflerinden birisidir. Daha çok tüp bebek uygulanması için olanağı bulunmayan veya çocuk istemeyen hastalarda drilling uygulanabilir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.