to top

PELVİK ORGAN SARKMASI

Leğen kemiği, idrar torbası, ince bağırsak ve vajinadan dışarıya sarkması durumudur. Genital organ sarkmaları genelde yaşın ilerlemesi ile birlikte, zor doğumların ardından veya karın içi basınç yaratan hastalıkların sonucunda ortaya çıkar. Pelvik, mesane veya bağırsaklarda meydana gelebilen genital organ sarkmaları günümüzde konforlu bir biçimde ve hızlı iyileşme sağlanarak robotik cerrahi ile tedavi edilebiliyor. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fuat Demirci genital organ sarkması nedenleri ve yeni tedavi şekilleri konusunda bilgi veriyor.

Genital Organ Sarkması Nedir?

Normalde pelvisin içinde bulunan idrar torbası, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar ve rahimin vajene doğru sarkmasına genital organ sarkması denir. Genital organ sarkmalarında hastanın eline vajen girişinde bir kitle gelmektedir. Bazı hastalarda ise rahimle birlikte vajen de dışarı sarkmaktadır.

Genital Organ Sarkmaları Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Genital organ sarkmalarında doğum önemli rol oynamaktadır. Sarkması olan hastalarda idrarı güçlükle yapma ya da idrar kaçırma, idrar torbasını tam boşaltamama, büyük abdestini yapamama ve kabızlık görülür. Bazı hastalar eliyle vajeni öne doğru iterek idrarlarını, arkaya doğru iterek de büyük abdestlerini yapabilmektedirler.

Bu hastaların bazılarında böbrek fonksiyonları da bozulmaktadır. Ayrıca, vajendeki genişleme ve sarkmaya bağlı olarak sıklıkla cinsel ilişkide zorluk, ağrı, hoşnutsuzluk, orgazm problemleri ve eşinde hoşnutsuzluk oluşmaktadır.

Genital Organ Sarkmalarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Pelvik organ sarkmalarından korunmak için öncelikle pelvis tabana zarar verecek etkenlerden uzak durmak gerekir. Obezite, ağır iş yapmak, ağır kaldırmak, öksürük ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, sigara içmek ve kabızlık kaçırmanız gereken risk faktörleri arasında yer alıyor.

Genital Organ Sarkmaları Nasıl Tedavi Edilir?

Karın açılarak yapılan ve anatomiyi en uygun hale getiren sarkma ameliyatlarında uzun dönemde başarı oranları yüksektir. Ancak bu ameliyatlarda karnın açılması yanında ameliyat uzun sürmekte ve kan kaybı fazla olmaktadır. Ayrıca hastanede kalma ve hastanın normal yaşantısına dönme süresi uzundur. Sarkma tedavisinde robotik cerrahi yeni bir yaklaşım getirmekte. Kesi yapılmadan ameliyat yapılmakta ve açık cerrahideki bu dezavantajların hepsini ortadan kaldırmaktadır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.