to top

Parlak Bir Cilt İçin Püf Noktaları

Kış aylarında kuruyan ve matlaşan cildiniz eskisi gibi parlamıyor üstelik de pürüzlü hale geliyor… Bu da cildinizin yorgun ve yaşlı görünmesine sebep oluyor. Ancak yapacağınız bazı yöntemlerle cildiniz eskisi gibi ışıldayıp güzelleşebilir.

Soğuk cildinizde nem kaybına neden olur bu dönemlerde bol bol su tüketmelisiniz. Aksi halde cildinizde dökülmeler ve aşırı kuruluktan kırışmalar meydana gelecektir. Hatta yüzünüzde yanma, kızarıklık ve daha da ilerleyecek egzamaya neden olabilir.

Böylesi soğuk, ayaz kış günlerinde bol bol meyve ve sebze yemeniz gerekiyor. Bolca C ve B vitamini almanız şart. Bunun yanında somon balığı tüketmenizde fayda var derin çizgilere çare olacak tek besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra A vitamini tükettiğinizde yüzünüzdeki kollajen miktarı artacak ve cildiniz sıkılaşmaya başlayacaktır. Yani, süt, yumurta, karaciğer, peynir tüketmenizde fayda var. Havuç, ıspanak, biber, brokoli gibi yeşil sebzelerle aranızın çok iyi olması gerekiyor.

Gelelim kuruyemişlere… Fındık her derde deva… Ciltteki çatlamalara ve izlere karşı etkili bir yemiş. E vitamini içerdiği için bolca tüketmeniz şart. Aynı özelliği taşıyan tahıllar, ıspanak, kabak, marul, zeytinyağı, balık yağı, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste gibi besinleri yemeniz size çok fayda sağlayacaktır.

 

 

 

 

Günde 6-10 bardak su tüketmeniz cildinizi parlak ve nemli hale getirecektir. Yüzünüzü mutkala ılık suyla yıkayın ve ılık suyla duş alın.

Yağ ve gliserin oranı yüksek temizleyiciler kullanın asla sabun kullanmayın. Odanızın nem miktarına dikkat edin en az %50 nemli olması gerekiyor. Dermo ürünler kullanırken mutlaka nemlendiren ürünler kullanın. Saf zeytinyağıyla cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Kese ve peeling yaparken cildinizi tahriş etmemeye çalışın.

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.