to top

Papatya suyu ile saç açma işlemi nasıl yapılır?

Saçlarınızın rengini açmak ve aynı zamanda saçınızı hareketlendirmek için papatya suyu ideal bir üründür. Böylelikle saçınızı kimyasal ürünlerle yıpratmadan bir iki ton açmış olursunuz.

Papatya suyu eskiden beri saçları açmak için kullanılan bir yöntemdir. Saçı açmak için saça sürülen oksijen suyundan daha faydalıdır ve saça daha az zarar verir. Saçları kurutmadan, kırılmayı minimuma indirir ve saç derisini yumuşatarak kepek sorununuza da faydalı gelir.
Papatya suyunu saçınıza sürmeden önce mutlaka küçük bir tutam da deneyiniz. Böylece elde edeceğiniz açılmanın istediğiniz gibi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Papatya suyuyla saçları açmak
Saçınızı açmak için papatya suyunu iki ayrı yöntemle hazırlayabilirsiniz. Aktardan 30 gr kuru papatya alınız .30 gr yaklaşık olarak bir avuç papatya olacaktır. Papatyaları saçınız uzun ise 4 su bardağı, kısa ise 2 su bardağı suya koyunuz ve kaynatınız.

Papatyalar kaynadıktan sonra yavaş yavaş rengini suya bırakacaktır. Rengini tamamen saldıktan sonra 10 -15 dakika soğumaya bırakıyoruz.
Eğer bu yöntem size uğraştırıcı geldiyse ya da o kadar zamanınız yoksa poşet papatya çayından 4 tane alıp, normal çayı hazırladığınız şekilde hazırlayabilirsiniz. 10-15 dakika soğuduktan sonra isteğe bağlı olarak sprey ya da direk saçınızın açılmasını istediğiniz yerlerine uygulayabilirsiniz.

Nasıl uygulanır ?

Duştan sonra saçlarınızı iyice duruladıktan sonra elde ettiğiniz papatya suyuyla saçınızı durulayınız. Duştan çıktıktan sonra havlu ile sadece saçınızın fazla suyunu alınız, sonra kurumaya bırakınız. Eğer isterseniz saçınızı güneşte kurutabilirsiniz. Saçınızı güneşte kurutmanız, saçınızın daha kısa sürede ve daha çok açılmasını sağlayacaktır.

Daha hızlı bir şekilde uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise papatya suyunu spreyli bir şişeye koyarak dışarı çıkmadan önce saçınızın istediğiniz yerlerine sıkabilirsiniz.

Saçlarınızda daha hızlı bir açılma için bu yöntemi haftada 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz
Saçınızın doğal rengini korurken aralara ışıltılar atmak istiyorsanız eğer, duştan sonra saçınız ıslakken saçınızın rengini açmak istediğiniz bölgeleri tutamlara ayırınız sadece bu tutamlara papatya suyu sürünüz.

Papatya suyu her saç renginde istenilen sonucu verir mi?

Papatya suyunu saçınıza uyguladıktan sonra saçlarınızın sapsarı olmasını beklemeyiniz.Papatya suyu her saç renginde istenilen sonucu vermeyebilir. Papatya suyu ile saç açılmasının gözlemlendiği saç renkleri; kumral tonları ve açık kahvedir. Bu yüzden koyu kahve ya da siyah saçlı kişiler bu uygulamayı yaptıktan sonra sarı saçlar beklememelidirler.

Nelere dikkat edilmelidir!

Limon suyu da, papatya suyu gibi bilinen saç açıcılardandır. Papatya suyundan istedikleri memnuniyeti alamayanlar limon suyuna yönelebilirler. Limon suyunun papatya suyuna oranla saç rengini daha hızlı açtığı bilinir. Yalnız limon suyu asidik özelliğe sahip olduğu için, saçların yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilir.Eğer limon suyu kullanacaksanız bir miktar su ile seyrelttikten sonra kullanınız. Bu şekilde limonun asit oranı düşecek ve saçınıza zarar verme oranı düşecektir.
Papatya suyunun saçınıza herhangi bir zararı bulunmamaktadır bu yüzden istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Papatya çayının diğer faydaları

Papatya suyunu vücudunuzda oluşan iltihapların giderilmesi için kullanabilirsiniz. Baş, bel ve sırt ağrılarınız için ağrı kesici bir etkisi vardır. Papatya suyunun cildinize yapacağınız bakımda da yararı vardır. Kaynattığınız papatya suyu ile haftada bir kez yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Papatya suyu sayesinde cildinizin tazelendiğini, temizlenip, ferahladığını ve yüzünüze renk geldiğini fark edeceksinizdir.

Papatyayı çay olarak içtiğiniz takdirde göğsünüzü yumuşattığını, öksürüğünüz varsa iyi geldiğini fark edeceksiniz. Bir süre düzenli demleyip tüketildiği takdirde bronşite de iyi gelmektedir.

Gözlerdeki şişler, göz ağrıları ve bütün gün yorulan gözlerinizi dinlendirmek içinde papatya çayını kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla papatya çayını kullanabilirsiniz.

Bunların dışında diş etleri, nezle, gastrit, ülser, mide yanması, sinir ve romatizma içinde papatya çayının iyi geldiği bilinmektedir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.