Yukarı

Okul Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okula özellikle yeni başlayan çocuklar için çantanın önemi büyüktür. Sırt Çocuklara okul çantası alırken, çantanın brüt ağırlığının düşük olması, çantanın sırt pedi kalitesi, kemerlerinin yumuşaklığı gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor. Okul çağındaki çocukların rahatsız ya da ağır çantalar kullanmaları, duruş bozukluklarına ve bel ağrılarına neden olabiliyor.

Özellikle ilkokul çağındaki çocukların, okul çantalarının normalden ağır olması, çocuklarda bel ağrısı, bel fıtığı, kamburluk gibi sorunlara yol açabiliyor. Omurga ve kasların yapılarına zarar verebilen çanta yükleri için ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor.
Çocukların Okul Çantası için Dikkat Edilmesi Gerekenler
Okul çantasının omuz askılarının geniş ve yumuşak olmasına ve bel kemeri bulunmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Sinirlere baskı yapan ve kan dolaşımını yavaşlatan sırt çantaları çocukların sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.
Bilgisayar başında sık vakit geçiren çocuklarda daha sık görülen omurga eğriliği ve duruş bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşmamak için tek omuzlu çantalar yerine çift omuzlu çantaların tercih edilmesi önem taşıyor.
Çantaların alt kısmının çocuğun bel hizasının üstünde olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.
Okul çantasının sırt pedinin kaliteli olmasına ve çocuğun belini rahatsız etmemesine önem verilmesi gerekiyor.
Sırt çantasının sık sık kontrol edilmesi ve gereksiz eşyaların çantadan çıkarılarak fazla yüklerin azaltılması gerekiyor. Ebeveynlerin çanta seçiminin yanı sıra, çocukları spor yapmaya teşvik etmesi ve sırt, bel, boyun kaslarını güçlendirmelerini sağlamaları da önem taşıyor.

sırt-çantası-alırken

Okul Çantası Ağırlığı Ne Kadar Olmalı?
Okul çantasının ağırlığı kadar, türü de önem taşıyor. Çocukların tek kol yerine iki kollu sırt çantası kullanmaları, ağırlığın vücuda daha iyi şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Bununla birlikte, çift kollu sırt çantaları için de aşırı yüke dikkat etmek ve çantaların çocukların ağırlıklarının yüzde 15’ini geçmemesine dikkat etmek gerekiyor.
Çocukların Çantayı Taşıma Şekline Dikkat Edin
İlkokula giden çocukların ortalama ağırlığı 35-45 kilo arasında değiştiği gibi, çocukların en fazla 3-5 kilo ağırlığındaki çantaları taşıması gerekiyor. Bu oran, lise öğrencileri için 6-8 kilogram arasında değişiyor. Çocukların ulaşımını servisle sağlamaları ya da okula velileri tarafından götürülmesi durumunda da çanta ağırlığına dikkat edilmesi önem taşıyor.
Çocuğun sınıfa girerken ya da okuldan çıkarken çantasını taşımak durumunda kaldığının unutulmaması gerektiği gibi, çocukların çantalarının gerektiğinden ağır olmasının, omurlara zarar verebildiğini unutmamak gerekiyor.

 

New-cute-Cartoon-primary-school-student-trolley-schoolbag-children-backpack-Baby-Animals-font-b-rolling-b

Tekerlekli ve Çekmeli Çantalar
Okula servisle giden çocuklar için tekerlekli ve çekmeli çantalar tercih edilebileceği gibi, bu çantalar daha ağır olduğundan, çocukların çanta ile merdivenleri nasıl çıkacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Gerek okula giderken, gerekse eve gönderken çocukların tekerlekli ya da çekmeli çantaları merdivenlerden çıkarmalarının engellenmesi gerektiği gibi, bu duruma karşı önlem alınmaması durumunda, çocukların standart sırt çantası kullanması gereklidir.
Ebeveynlerin çanta seçiminde, çocukların güvenliğine ve rahatına önem vermesi gerektiği gibi; duruş bozukluğu ve bel ağrıları gibi sorunlarla karşılaşmamak için çocukları dik durma ve spor yapma konusunda da teşvik etmeleri gerekiyor

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort