to top

Öksürük Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk kış günlerinden sonra öksürükler kaçınılmaz olmaya başlar. Peki her öksürük için doktora mı gitmeliyiz? Öksürüğümüzün ilk tedavisini evde nasıl yapabiliriz?

Öncelikle öksürük için bol bol ılık su içmemiz gerekir. Böylece sekresyonlar (balgam)  yumuşama sağlar. Çünkü sekresyonlar öksürüğü daha da artırır. Günlük en az 2 litre ve hatta içilebiliyorsa daha fazla su içilmelidir.

Geniz akıntısı nedeniyle öksürük özellikle geceleri artış gösterir. Bu durumda başımızı yüksekte tutmak iyi gelebilir. Hatta gerekirse çift yastık kullanmalıyız.

Öksüren kişi sigara kullanıyorsa bu dönemde sigarayı bırakmalıdır. İçmiyor ise de yanında içenlere müsaade etmemeli ve her türlü ağır kimyasal kokulardan uzak durmalıdır.

Öksürüğü olan hastalar ağır işler yaparak kendisini yormamalıdır.

Öksürük üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ise ve iki haftayı geçtiyse yada gün geçtikçe artıyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Öksürük ilaçlarını doktor tavsiyesi olmadan kullanmamak gerekir.çünkü öksürük nedene bağlı tedavi edilmelidir.

Öksürüğün Nedenleri;

Astıma bağlı öksürük

Reflüye bağlı öksürük

Tansiyon ilacına bağlı öksürük

Akciğere bağlı öksürük

Geniz akıntısına bağlı öksürük; bu nedene bağlı öksürükte alerjik bir durum var ise alerjik açıdan tedavi planlaması uygulanmalıdır. Kemik eğriliğine bağlı geniz akıntısı ve öksürük varsa da cerrahi tedavi planı yapılmalıdır.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.