to top

O Bir Köfte Klasiği : Kasap Köfte

Dört tarafı köftelerle çevrili ülkemizin en sevilen köftelerinden bir tanesidir kasap köfte tarifi. Yöreden yöreye, ustadan ustaya tarifi değişse de önemli olan köfte harcında kullanılan kıymanın kalitesi, yağ oranı ve kaç tur çekildiğidir. Yağ miktarı yüzde %20 olan dana-koyun eti karışık olarak kullanılabileceği gibi yağ oranı sabit kalan dana döş eti de başlı başına kullanılabilir.

Kıyma harcına katılan önceden hazırlanmış ev yapımı et suyu, köftenin lezzetini arttırdığı gibi yumuşaklık da sağlar, kıyma harcına katılan yağ oranını damakta hissettirmez. Rende yerine oldukça küçük parçalar halinde doğranmış kuru soğan ve sarımsak lezzet verir. Karabiber-tuz karışımı belirli ölçüde olmak kaydıyla olmazsa olmazdır. Az bilinen bir lezzet sırrı da kurutulduktan sonra öğütülmüş defne yaprağıdır.

KAÇ KİŞİLİK
5 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
20 dakika

Malzemeler

750 gram dana döş eti75 gram et suyu1 adet orta boy kuru soğan2 diş sarımsak1 çay kaşığı toz defne yaprağı10 gram karabiber-tuz karışımı
Püf Noktası
Tarifi yöreden yöreye, ustadan ustaya değişen kasap köftesini 0-4 derece arasında buzdolabında dinlendirin. Etin protein yapısını bozmamak için bu ısı aralığının oldukça önemli olduğunu unutmayın.Dana döş etini koyun etiyle birlikte kullanarak da kasap köftelik kıyma hazırlayabilirsiniz.Hazırladığınız kasap köfteleri buzdolabında yaklaşık bir gün süreyle dinlendirebilir sonrasında kızartabilirsiniz.

Pişirme Önerisi
Hamburger köftesini, ızgarada çok fazla pişirmeyin. Izgara izli tavada, düşük ısıda ters yüz ederek pişirmeye özen gösterin. Üzerine bastırdığınız köfte, hafif sulu ve yağlı olmalı.Farklı ve köfteye yakışan bir aroma kullanmak için kurutulduktan sonra çekilmiş defne yaprağını kullanmayı deneyebilir, arzuya göre et tadını yoğun olarak almak için tuz ve karabiber dışında başka bir baharat kullanmayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Belirli bir ısı aralığında (0-4 derece) dinlenen döş etine ağırlığının yüzde yirmisi oranında yağ ekledikten sonra bir kez çekerek kıyma haline getirin.

Kabuğunu soyduğunuz sarımsakları bıçağın tersiyle ezip ince ince kıyın. Kuru soğanı rendelemek yerine oldukça küçük parçalar halinde doğrayın.

Et suyu, tuz/karabiber karışımı, doğranmış sarımsak, kuru soğan ve toz defne yaprağı eklediğiniz kıymayı, özleşene kadar yoğurun. Dinlenmesi için buzdolabına kaldırın.

Önceden kızdırılmış ızgara izli döküm tavada, kısık ateşte ters yüz ederek pişirdikten sonra arzu ettiğiniz sos ve garnitürler eşliğinde sevdiklerinizle paylaşın.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.