Yukarı

Net ve Anlaşılır Olun

“Çok yaramaz, beni hiç dinlemiyor, iletişim kurma konusunda çok fazla sıkıntı yaşıyoruz…” Bu cümleler son zamanlarda en çok kurduğunuz cümlelerden birisi ise bu yazımız size yardımcı olabilir. Çocukların dünyasına girmek sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Fakat bunu başarabilmek için öncelikle sakin olun. Bu da bir dönem ve biraz zaman alsa da geçecek. Sadece bu zaman dilimi içerisinde yapmanız gereken, çocuğunuzla doğru iletişim kurarak, onu anlayarak, birey olduğunu kabul ederek ve yıkıcı değil yapıcı bir şekilde onun dünyasına girmeye çalışın.

 

Her çocuk birbirinden farklıdır bunu her bireyin benimsemesi gerekiyor.  Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar arasında da bireysel farklılıklar var. İletişim kurarken de bu durum göz ardı edilmemeli. Onların kalbine giden yolu keşfetmek ise, yetişkin çocuk arasındaki bağı güçlendirmekten geçer. Çocuklarımızla iletişim kurarken çoğu zaman karşımızdakinin “çocuk” olduğunu unutuyoruz. Onlara, bir yetişkine davrandığımız gibi davranıyoruz. Durum böyle olunca da çatışmalar kaçınılmaz gerçeklere dönüşüyor.

Çocuklar önce anne babaya güvenmelidir. Ailesine güvenen çocuk çevresine de güvenir ve güçlü iletişim kurar.

Güvenli bir ortam yaratın Biz yapmanız gerekenleri sizler için maddelendirdik.

 • Göz teması kurun
  İletişimi başlatmanın en önemli maddesi göz teması kurmaktır. Çocuğunuzla iletişim kurarken mutlaka onun boy seviyesine inin ve gözlerine bakarak konuşun. Çocukla konuşurken mutlaka net ve anlaşılır cümleler kurun. Göz teması kuran çocuğunuzun dikkat becerisi artar, dinleme becerileri ise daha iyi gelişir.

 

 • Çocuğunuzu zorlamak yerine, iletişim için fırsatlar yaratın
  Çocuğunuzu konuşmak için onu zorlamaktan kaçının. Aksi halde bu durum çocuğunuzun strese girip içe kapanmasına ya da agresif davranışlar sergilemesine sebep olur. Bu nedenle iletişim kurmak için çocuğun kendini iyi hissettiği ortamlarda fırsatlar yaratabilirsiniz. Oyun oynamak, resim yapmak, okunan bir hikaye ile ilgili konuşmak gibi. Burada önemli olan birlikte zaman geçirmektir.

 

 • Çocuğunuzun kalbine dokunmanın yollarını arayın
  Her çocuk birbirinden farklıdır. Ancak bir ortak noktaları vardır o da tabiki oyun… Bütün çocuklar oyun oynamayı sever. Oyun oynarken kendini rahat ve mutlu hisseder. Bu durumu kendimize bir fırsat bilmeliyiz ve biz de oyunlarına eşlik ederek karşılıklı iletişim kurmaya çalışmalıyız. Aynı zamanda çocuğun, duygularını fark etmesini sağlayıp konuşması için fırsatlar oluşturabiliriz.

 

 • “Sen” dili yerine “Ben” dilini kullanın
  “Sen” dili suçlayıcı bir ifadeyi yansıtır. Bu üslup çocuğun olumsuz duygular hissedip savunma mekanizmasının harekete geçmesine neden olur. “Ben” dili ise kendimizi duygularımızla ifade etmemize yardımcı olur. Örneğin; “Beni çok kızdırıyorsun.” demek yerine “Böyle davrandığın zaman sana kızıyorum.” cümlesini kullanabiliriz. Bu şekilde “Ben” dili ile konuşan kişi duygularını ortaya koyduğu için hem söylemek istediğini karşısındakini incitmeden söylemiş hem de karşısındaki kişiyi suçlayıcı ifadelerde bulunmamış olur. Duygularını ifade etmeyi öğrenen çocuklarda duygusal zekası gelişir ve empati kurmanın temelleri atılır.

 

 • Olumlu cümle kurun
  Olumsuz cümleler çocuğunuzu daha sinirli ve agresif davranmasına zemin hazırlar. Ayrıca çocuklar kelimelerin (yap-ma) sonundaki olumsuzluk belirten ekleri algılamayıp, başındaki olumlu olan kelimeyi anlar ve ona göre davranır. Yani “yapma” dediğiniz zaman “yap” kelimesini algılayıp “ma” ekini duymazlar. Bu durumda farkında olmadan istemediğiniz şeyi yapmasına neden olursunuz. Olumlu cümle kurduğunuz zaman çocuğunuzu pozitif olmaya teşvik etmiş olursunuz. Pozitif olan çocuğun ise özgüveni artar. Böylece kendini daha iyi ifade eder, daha sosyal bir birey olur.

 

 • Model olun
  Çocuğunuzu mutlaka dinleyin. Asla dinliyor gibi yapmayın. Unutmayın model “siz”siniz. Siz nasıl davranırsanız, kendinizi ifade ederken nasıl bir konuşma tarzı içinde olursanız çocuğunuz da sizi ona göre model alıp sizin gibi davranır.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort