to top

Nar ekşisinin tat verdiği enfes tat: Avokadolu Tofu Salatası

Nar ekşili avokadolu tofu salatasının tadına bayılacaksınız. Bir parça kızarmış tofu peyniri, incecik dilimlenmiş olgun bir adet avokado ve bolca semizotu… Oldukça sağlıklı gözükmüyor mu sizce de?

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ
5 dakika

Malzemeler 100 gram semizotu1 adet olgun avokado2 yemek kaşığı salata sos (zeytinyağı, nar ekşisi, limon suyu ve kuru baharat karışımı)1/5 demet reyhan100 gram tofu peyniri
Püf Noktası
Topraklı kök kısımlarını kesip yapraklarını dikkatli bir şekilde ayıkladıktan sonra bol suda yıkadığınız semizotunu, iyice kuruttuktan sonra salata yapımında kullanın.

Pişirme Önerisi
Küp şeklinde doğradığınız tofu peynirini, arzu ettiğiniz baharatlara buladıktan sonra az miktarda yağ gezdirdiğiniz tavada kızartabilir, tuz kullanmadan soya sosuyla tatlandırabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Tek tek ayıklayıp bol suda yıkadığınız semizotu yapraklarını, salata kurutucusunda kurutun.

Zeytinyağı, nar ekşisi, limon suyu ve kuru baharat karışımını küçük bir kapta çırpıp salatanın sosunu hazırlayın.

Küp parçalar halinde kestiğiniz tofu peynirini yanmaz yapışmaz tabanlı tavada renk alana kadar kızartın.

Ortadan ikiye kesip, orta kısmında yer alan çekirdeğini keskin bir bıçak yardımıyla çıkardığınız olgun avokadoyu ince dilimler halinde kesin.

Semizotunu sosuyla karıştırdıktan sonra servis tabağına alın. Kızarmış tofu peynirini ekleyin. Avokado dilimlerini yerleştirin. Ayıklanmış ve yıkanmış reyhan yapraklarını ekleyip bekletmeden servis yapın.

Servis Önerisi
Ayrı bir yerde karıştırdığınız salata sosunu, salatanın servisinden hemen önce üzerine gezdirin.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.