to top

Mutlu Evlilik İçin Neler Yapılmalı?

Yeni bir hayata adım atmaktır evlilik. Yeni bir ilişkinin heyecanı, yeni bir insanı tanıma ve flört etme dönemi oldukça heyecanlıdır. İlişki ilerler, daha ciddi bir aşamaya gelir, her iki taraf da aynı beklentideyse bir bakmışınız bekarlığa veda etmiş, evlenmişiniz. Bekar iken gösterilen sorumluluktan uzak, rahat davranışları eşler evlendiğinde gösterdiğinde zamanla cicim ayları biter ve çatışmalar, sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Evlilikte mutlu olabilmenin iki yolu var; doğru insanı bulabilmek ve doğru insan olabilmek. İşte size mutlu olmak için evlilik hayatınızda uygulayabileceğiniz birkaç sır:

1. Sorunları birbirinizi cezalandırarak çözmekten uzak durmak: İlişkilerde karşı tarafı cezalandırmak yaşanan sorunu çözmez, aksine çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep verir. Eşimizin bize yaklaşmasını engelleyerek, cinsel ilişkiyi keserek, karşımızdakine haber vermeden planlar yaparak, sürekli eleştiren cümleler kullanarak, konuşmayı keserek, surat asarak onu cezalandırdığımızı sansak da belki de ileride dolduramayacak çukurlar aramızda açıyor olabiliriz.

2. Eşlerin birbiri ile rekabete girmekten kaçınmaları:  Rekabet kişiler arasındaki üstünlük mücadelesidir. Bunun da aslında sıra hiçbir faydası da yoktur. Aksine çiftleri birbirinden uzaklaştırmasının yanı sıra üstünlük yarışı çiftlerin birbirini suçlamasına, yargılamasına hatta hakaret içeren sözler sarf edip, davranışlar sergilemelerine sebep olur.

3. Eşlerin bağımlı değil, bağlı olmaları: Bağımlılığın en önemli sebeplerinden biri aslında kendini değerli hissetme ihtiyacı, sürekli karşısındakinden ilgi beklemesi. Her anını karşısından size ayırmasını beklemek zamanla ilişkiyi monotonluğa sürükler ve karşı tarafında boğulmasına sebep olur. Çiftlerin birlikte geçirdikleri vakit haricinde birbirinin kişisel alanlarına, kendilerine ayırmak istedikleri vakitlere saygı duyması gerek.

4. Kendisini ve eşini doğru tanımak: Kişi kendisiyle barışık bir ilişki içinde oldukça çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurabilir. Evlilikte mutluluğun sürdürülebilmesinin temellerinden biri de tarafların kendi ile barışık olabilmeleri, kendilerini doğru tanıyabilmeleri. Kendinizi tanımaya çalıştığınız kadar eşinizi de doğru tanımaya çalışın. Neye üzülür, neye sevinir, hangi olaya nasıl duygusal tepkiler verir, neye ne kadar sinirlenir, nelerden mutlu olur? Kendiniz kadar eşinizin de duygularını önemseyin. Eşinizi anlamaya çalışırken empati kurmayı deneyin.

5. Nitelikli sohbet edebilmek: Çiftlerin yaşadığı en büyük problemlerden biri doğru iletişim kuramamak. Sevgi kadar saygı da evliliğin sağlıklı sürdürülebilmesi için olmazsa olmazlardan. Eşinizi etkin dinleyin, onu dinlerken başka şeylerle ilgilenmeyin, sözü bitmeden cevap vermek için atlamayın, beden dilini gözlemleyin. Bir konudaki rahatsızlığınızı ima ederek değil, net ve kibar bir şekilde ifade edin. Eşinizle iletişimde sen dili yerine ben dili kullanın.

6. Eleştirinin dozunu ve şeklini iyi ayarlamak: Eşler birbirinin hoşlanmadığı bir davranışını dile getirirken bunu onu kırmadan ve rencide etmeden, doğru ortamda yapmalı. Kimi zaman çiftler sürekli birbirinin kusurunu bulmaya çalışır; eleştirinin dozunu iyi ayarlamak önemli.

7.Eşle olan cinsel ilişkinin rutine girmesine izin vermemek : Cinsel hayatı mümkün olduğunca çiftlerin canlı tutmaya çalışması evlilikte mutlu olmak için önemli bir etkendir.cinsel-hayat.-1jpg

8. Çiftlerin evde kendi üzerinize düşen sorumlulukları aksatmamaya dikkat etmeleri: Herkes kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğinde daha mutlu ve huzurlu bir ortak yaşam sürebilir.

9. Birbirini değiştirme gayretine son vermek: Evlilik öncesi eşler birbirini olduğu gibi kabul eder görünse de evlilik sürecinde bu durum biri diğerini ya da birbirini değiştirme çabasına bırakıyor kendini. Unutmayın kişi ancak kendisi isterse gerçekten değişir ya da bakış açısını, davranış tarzını değiştirir.

10. Aşırı kıskançlık kontrol edilmeli : Kıskançlığın aşırısı özgüvensizlik belirtisidir. Kıskançlığın dozunun ayarlanamaması zamanla karşıdaki insanı bezdirir.

11. Eşin yakınlarına yakınlık göstermek: Kendi ailenize duyduğunuz bağlılığı eşiniz de kendi ailesine duyuyor. Eşlerin birbirinin ailesine gereken sevgi, saygı ve ilgiyi göstermesi gerek.

12. Bütçeyi kontrol etmek: Çiftlerin aile bütçesini aşacak harcamalardan, öderken her iki tarafı da zora sokacak giderlerden kaçınması gerek. Eve bir şey alınacağı zaman eşlerin birbirinden haberdar olmaları, ortak karar almaları ileride çıkacak anlaşmazlıkları önler.

13. Bakımlı olmayı elden bırakmamak: Çiftler kişisel görüntülerine, giyimine, bakımına, temizliğine dışarıda olduğu kadar evde de önem vermeli.

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.