Yukarı

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Formülü!

Anne ve babaların çocuklar ile ilgili en büyük arzularına bakıldığında  çocuğunun sağlıklı ve mutlu olmasını istediğini gözlemliyoruz.  Hayattan keyif alan, pozitif düşünen, insan ilişkilerinde başarılı olan, iniş-çıkışlarda yıkılmayan çocuklar yetiştirmek, tüm ebeveynlerin isteği olsa da bunu yapabilmek aslında küçük detaylarda saklıdır.  Bunu başarabilmede hem manevi hem de maddi faktörler çocukların gelişiminde önemli rol oynar. “Mutlu Çocukların” formülü rahat ve mutlu bir hamilelikten, ergenlik dönemine kadar uzanıyor çünkü.

Çocuklara iyimser düşünme becerisi küçük yaşlardan itibaren öğretildiği zaman ileride karşılaşılabilinecek depresyon, kaygı bozukluğu, intihar eğilimi gibi ruhsal sıkıntıları önlenebilen sağlam yetişkinler olurlar. Mutlu çocuk demek, çocuğun hayatını Polyannacılık oynayarak geçirmesi anlamına gelmez. Yaşamdan zevk alan, kendini oyalayabilen, çevresindeki olaylara ve canlılara duyarlı, arkadaşları ile iyi bir iletişime sahip, empati kurabilen, duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde ifade eden, karamsar düşüncelere alternatifler üretip olayları doğru yorumlayan çocuklara mutlu çocuk diyebiliriz. Ayrıca, mutlu çocukların başarısızlıkları karşısında tekrar denemek ve düştüklerinde ayağa kalkmak için motivasyonları vardır. Bu durum, hayatlarında başarılı olmalarını sağlar. Bu sayede yeteneklerini yaşamlarına yansıtırlar.

Karamsar düşüncelere sahip çocuklar başarılarını ve başarısızlıklarını sebeplere yüklerler. Mesela, çocuk bir sınavdan düşük bir not aldığında o dersi hiç anlamadığını, aptal veya beceriksiz olduğunu, yüksek bir not aldığında ise öğretmenin o günlük kolay sorduğunu düşünebilir.

Image of happy kids representing youth and fun

Image of happy kids representing youth and fun

 

Peki, mutlu bir çocuk yetiştirmenin formülü var mıdır?

  • Çocuk ile doğduğu andan itibaren güvenli bir bağ kurmak gerekir. Kucağınıza alıp, göz temasında bulunup, gülümseyerek konuştuğunuzda o bağ kurulmaya başlar. Bol bol kucağınıza alarak, fiziksel olarak da sevginizi gösterebilirsiniz.

 

  • Bebekleri veya çocukları mutlu etmenin en kolay yolu onunla oyun oynamaktır. İlla ki bir amacı olması gerekmez. Önemli olan beraberce keyifli vakit geçirmektir. Aktif bir şekilde beraberce oyunda yer almanız, çocuğunuzun dış dünyayı algılamasını kolaylaştırır, hayal dünyasını genişletir ve enerjisini doğru bir yere boşaltmasını sağlar.

 

  • Kazanmayı ve kaybetmeyi, kendini güvende hissettiği aile ortamında oyunlarla öğretirseniz, çocuğun günlük hayattaki iniş çıkışlara karşı direncini arttırabilirsiniz.

 

  • Çocuklara yaşlarına uygun konularda seçim şansları tanımak özgüveni destekleyici olacaktır.
  • Ona karşı yaptığınız övgülerin zamanında olmasına özen gösterebilirsiniz.
  • Olaylar karşısında yaptığı kötümser yorumlara alternatifler üretebilirsiniz.
  • Yapılan yanlışlar karşısında bağışlamayı ve bağışlanmayı öğretebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu eleştirirken genellemelerden kaçınarak, sadece o durum veya davranışa özel bir yorum yapabilirsiniz.

 

  • Beraber paylaştığınız zamanları sadece zorunluluklar veya sorumluluklar (ödevler, kurslar, vs.) ile harcamadan, size özel keyifli organizasyonlar (evde sinema keyfi, beraber yemek yapmak, balık tutmak, şehir içinde keşif gezilerine çıkmak vs.) yapabilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort