to top

Muhteşem Üçlü : Üç Etli Çentik Kebabı

Sıklıkla dana bonfile eti ve kibrit patates parçalarıyla hazırlanan çentik kebabı, Tapasuma’nın hünerli şefleri tarafından marinasyon karışımında bekleyen tavuk but eti ve ızgara köfte ilavesiyle hazırlanıyor, tadına doyum olmuyor.

 

KAÇ KİŞİLİK
4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
2 saat

PİŞİRME SÜRESİ
45 dakika

Malzemeler

400 gram dana bonfile400 gram tavuk but etiMarinasyon karışımı için:10 gram sarımsak40 gram ayçiçek yağı5 gram karabiberKöfte harcı için:300 gram dana eti100 gram kuzu eti1 adet yumurta50 gram bayat ekmek içi10 gram kimyon50 gram kuru soğan5 gram toz kırmızı biber10 gram sarımsakPişirmek için:80 gram tereyağı12 gram pul biber10 gram kekik10 gram tuz5 gram karabiberServisi için:100 gram tırnak pide70 gram domates sos100 gram kibrit patates240 gram süzme yoğurt80 gram domates80 gram sivri biber
Püf Noktası
Lezzet ve tatların birbirine karışmaması için köfte, bonfile ve tavuk but etlerini ızgarada pişirdikten sonra baharatlı tereyağında ayrı tavalarda soteleyin.

Nasıl Yapılır?
Dana bonfile ve kemik ve deri kısımları ayıklanmış tavuk butlarını uzun ince parçalar halinde kesin.

Rendelenmiş sarımsak, ayçiçek yağı ve karabiber karışımında iki saat kadar bekletin.

Köfteleri hazırlamak için; dana ve kuzu etini kıyma olarak makinede çektirin. Bayat ekmek içi, yumurta, kimyon, rendelenmiş kuru soğan, sarımsak ve toz kırmızı biber kattığınız köfte harcını kıvam alana kadar yoğurun.

Uzun ince şekillerde hazırladığınız köfteleri, kısa bir süre buzdolabında bekletin. Marinasyon karışımında beklettiğiniz bonfile ve tavuk but etlerini buzdolabından çıkartın.

Tavuk but eti, dana bonfile parçaları ve buzdolabında kısa bir süre beklettiğiniz köfteleri, ızgarada kısa sürede pişirin.

Servisinde kullanacağınız tırnak pideleri küçük parçalar halinde kestikten sonra ısıtın. Süzme yoğurdu çırpın. Sivri biber ve domates dilimlerini ızgarada pişirin. Kibrit patateslerin derin yağda kızartın.

Tereyağını küçük bir tavada eritin. Pul biber, kekik, tuz ve karabiber kattığınız tereyağını üç ayrı tavaya paylaştırın.

Tabaklama işlemi öncesinde; ızgarada pişen dana bonfile, tavuk but eti parçaları ve ızgara köfteleri ayrı ayrı tavalarda, baharatlı tereyağında, yüksek ateşte soteleyin.

Servis tabaklarına sırasıyla; tırnak pide parçaları, üç farklı et, kibrit patates, ızgara domates, biber ve süzme yoğurt alıp sıcak olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi
Sıcak olarak bekletmeden servis edin, yoğurdu son olarak eklemeye dikkat edin.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.