Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/framework/functions-wordpress.class.php on line 258
Mızmızlanan Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?
Yukarı

Mızmızlanan Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

Özellikle okul öncesi dönemlerde çocuklar bütün fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmış olmasına rağmen mızmızlanır ve huysuzlanırlar. Ebeveynler ise bu duruma çoğu zaman tahammül etmekte zorlanır ve istenmeyen davranışlarda bulunarak durumun daha da olumsuz bir hal almasına neden olabilir.

Çocuklar genellikle bu gibi davranışları ilgi istedikleri için veya arzu ettikleri bir şeyi bu yolla elde etmenin daha kolay olduğunu düşündükleri için uygularlar. Ne kadar zor olduğunu biliyoruz fakat bu gibi durumlarda en uygun davranış mızmızlanmaları duymazdan gelmeniz olacaktır. Böylece çocuğunuz güzelce söylemenin huysuz davranmaktan daha etkili olduğunu öğrenecektir.

Bu davranışı kazandırmak için yapmanız gereken bir diğer etkileşim ise çocuğunuz güzel davranışlarda bulunduğu zaman onu ödüllendirmeniz ve bu davranışından dolayı ona teşekkür etmeniz gerektiğidir. Fakat burada bir ayrıntı var o da ödül dediğimizde aklınıza gelen şey değil tabii ki. Onunla ilgili ve alakalı olmanız aynı zamanda birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınızı hissettirmeniz onun için zaten bir ödüldür.

Bunların hepsini uygularken çocuğunuzun temel ihtiyaçlarının karşılanmış olduğundan emin olmalısınız. Mesela uyku saati geçmiş bir çocuğun mızmızlık yapması normaldir. Öncellikle uyku yemek yıkanmak giyinmek gibi temel ihtiyaçlarının düzenli olarak giderildiğinden emin olun.

Eğer mızmızlanmayı adet haline getirmiş bir çocuğunuz var ise ona mızmızlanma alanı oluşturabilir. Bu durumun sonucu değiştirmeyeceği açıkça anlatılarak çocuğunuza “Sinilerinin bozuk olmasına üzüldüm. Fakat mızmızlanma erine giderek kendini daha iyi hissettiğin zaman geri gelebilirsin” demelisiniz.

Her huysuzlandığında ona istediğini vermeniz ve onunla ilgilenmeniz çocuğunuzun bu davranışı edinmesini destekler unutmayın!

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort