Yukarı

Menopoz Döneminde Diş Sağlığı

Kadınlarda ağız – diş sağlığının menopoz, gebelik, bebek emzirme ve mensturasyon dönemlerinde farklılıklar gösterdiğine dikkatleri çeken Diş Hekimi Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, menopozda meydana gelen psikolojik problemler sebebiyle uzunca bir müddet profesyonel ağız bakımına ara verilmesinin, ağız sağlığı problemlerinin büyümesine sebep olabileceğini vurguladı.

Menopoz döneminde tat değişiklikleri, ağızda yanma hissetme, tükürüş akışında azalma ve buna bağlı ağız kuruluğu, sıcak ya da soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet ve en önemlisi çene kemiğinde ve dişi çevreleyen kemikte erimenin en belirgin değişiklikler olduğunu belirten Kışlaoğlu, menopoz döneminde normal diş bakımının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Günde 2 defa dişlerin düzenli olarak fırçalanmasını ve aylık periyotlar halinde rutin diş doktoru kontrollerine gidilmesini tavsiye eden Kışlaoğlu, bu dönemde süt ve süt ürünleri tüketmenin ve şekerli gıdalardan kaçınmanın diş sağlığı bakımından doğru olacağını sözlerine ekledi.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort