Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Meditasyonun ilişkinize üç faydası

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Meditasyonun ilişkinize üç faydası

Bugüne kadar meditasyonun fiziksel, ruhsal, bedensel, zihinsel faydalarını duydunuz. Şimdi ise meditasyonun duygusal faydalarından bahsedeceğiz.
Meditasyon ilk bakışta yalnızlığı çağrıştırabilir; hatta bencil bir aktivite olarak bile görülebilir. Aslında düşündüğünüzde kendi başınıza, kendiniz için bir şey yapıyorsunuz. Bir grupla birlikte bile olsanız gözleriniz kapalı ve kendinize odaklanmış bir haldesinizdir. Bu şekilde baktığınızda, meditasyonun ilişkinizi geliştirmek için yaptığınız bir şey olduğunu düşünmek oldukça zor. Ancak araştırmalar tam tersini söylüyor.

Meditasyonun ilişkiniz için en önemli üç faydası
Araştırmalar, şefkat ve merhamet temelli meditasyon çalışmalarının, çiftlerin gerçekten de birbirlerine daha çok bağlanmasını ve empati kurmasını sağladığını gösteriyor.
Uplifers olarak meditasyonun ilişkinizi geliştirmenize yaradığını gösteren bilimsel gerçekleri derledik:

1. Meditasyon stresi zaptedip size perspektif sunar

Birçok insan gün içinde stresli dakikalar yaşıyor. Daha da kötüsü, bu stresi iş bitiminde eve de getiriyor. Bunun bir sonucu olarak partnerleri de bu stresten etkileniyor. Ani sinirlenmeler, kötü ruh hali, ilgisizlik bunun birer örneği. Meditasyon ise gün içinde yaşadığınız stresi azaltarak pozitif bir perspektif kazanmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar, toplumdaki stres seviyesinin sanılandan çok daha fazla olduğunu ve sadece nefes temelli meditasyonla bile bu stresin azaltılabileceğini gösteriyor. Yani eğer meditasyonla stresinizi azaltma sorumluluğunu üstlenirseniz, ilişkinizi korumak adına da büyük bir adım atmış olursunuz.

Sadece bakış açısı üzerinde yarattığı olumlu etkiler bile meditasyon yapmak için bir neden olabilir. Meditasyon sayesinde ufak sorunlara takılıp kalmak yerine büyük resme bakmayı öğrenebilirsiniz. Bunun sonucunda da sahip olduğunu şeyler için daha fazla şükredersiniz. Şükretmek, uzun süreli aşkın en önemli göstergesidir. Araştırmalar, uzun süredir sahip olduğumuz şeylere zamanla alıştığımızı ve bunları sanki hiçbir zaman kaybetmeyecekmiş gibi davranmaya başladığımızı gösteriyor. İşte insanların eşlerinin kötü yönlerine odaklanıp, bir zamanlar o kişiye nasıl aşık olduklarını unutması tam olarak bu noktada başlıyor. Şükreden insanlar ise ilişkilerinden daha fazla tatmin duyuyor ve birbirlerine daha yakın hissediyor. Şükrettiğinizde, sevdiğiniz kişinin iyi yönlerini takdir etmeye başlıyorsunuz. Takdir gören eşiniz ise size daha sıkı sıkıya bağlanıyor.

2. Meditasyon pozitif olmanızı sağlar

Mutluluğun faydaları anlatmakla bitmez. Mutluluk varlığınızı güçlendirir, sizi daha karizmatik, daha dikkatli, daha üretken ve daha yaratıcı yapar. Mutluluk sayesinde öğrenme kapasiteniz ve olayları etraflıca düşünme yeteneğiniz bile güçlenir. Daha da önemlisi, pozitif duygular başkalarıyla daha kolay iletişim kurmanızı sağlar. Pozitif duygular hepimizi daha açık ve iletişim duygularımızı daha güçlü hale getirir.

Meditasyonun ilişkiniz için en önemli üç faydası
Meditasyon gün içinde yaşadığınız stresi azaltarak pozitif bir perspektif kazanmanızı sağlar.
Stresli olduğunuz günleri düşünün, böyle zamanlarda kahve alırken yanınızdaki kişiyle konuşmaktan bile çekinirsiniz. Stres, insanın daha çok kendine odaklanmasına neden olur. Oysa stressiz günlerde etrafımızdakilere şakalar yapan, yardım eden biri haline dönüşüveriyoruz. İşte böyle günlerde, partnerinizin ruh halini çok daha yükseklere çıkarabilir, onu eğlendirebilirsiniz. Araştırmalar, gülmenin ilişkileri güçlendirdiğini ve hatta çiftleri daha çekici kıldığını gösteriyor.

3. Meditasyon sevdiğiniz kişiyle aranızdaki bağı güçlendirir

Bazen çiftler birbirlerini uzak hissedebilir. Araştırmalar, şefkat ve merhamet temelli meditasyon çalışmalarının, çiftlerin gerçekten de birbirlerine daha çok bağlanmasını ve empati kurmasını sağladığını gösteriyor. Yani bir bakıma daha şefkatli ve sevecen olmak için kendinizi eğitebilirsiniz. Ayrıca araştırmalar empati ve şefkatin; sağlık ve mutluluk açısından sayısız faydası olduğunu gösteriyor. Mutluluk ise vücuttaki inflamasyonların azalmasını, anksiyete ve depresyonun daha az görülmesini hatta yaşam süresinin uzamasını sağlıyor. Sevdiğiniz kişiyle daha iyi ve güçlü bir ilişki kurmanızı sağladığını söylemeye bile gerek yok… Örneğin “Gelecekteki eş adayınızda en çok önem verdiğiniz şey nedir” diye sorduğunuzda, hem kadınlar hem erkekler nezaket ve sevecenliği ilk sırada gösteriyor.

 

meditasyon-yapan-cift

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved