to top

Lohusalıkta Cinsel İlişki

En merak edilen konulardan birisi de lohusalık dönemindeki cinsel ilişkidir.

1 ) Gebelik döneminin ilk üç ayında

Annenin cinsel isteklerinde bir azalma görülmesi gayet doğaldır. Bu isteksizlik durumundan korkmanıza gerek yok. İlk 3 ay içerisinde hormonlarınızda yaşanan değişiklikler sebebi ile yaşayacağınız çeşitli farklılıklar ve arzularınızda azalmalar görmeniz mümkündür. Bu durum yalnızca size özel bir olay değildir. Bütün anne adayları da, en az sizin gibi aynı problemler ile başa çıkmaya çalışıyor. Bu problem, genel olarak aslında bütün anne adaylarının problemidir.

Sevineceğiniz bir haber de, hamilelik döneminde 3 ay sonra cinsel organlara ve göğüslere giden kan akımının fazlalaşması ile beraber, cinsel istekleriniz eski haline dönecek ve hayatınızı kolaylaştıracaktır. Hatta bu dönemlerde eşiniz ile farklı fanteziler bile kurabilirsiniz. Bu aylar içerisinde hormonlarınızın tavan yaptığı aylardasınız. Kan akışının hızlanması, kadının kendisini her zaman ilişkiye hazır hissetmesine neden olur.

2 ) Hamilelikte cinsel ilişki sonrası kramp ve ağrı

Hamilelik dönemi içerisinde cinsel ilişkiye girdikten sonra, ilişki sonrası gelecek kramplara kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Kramp şeklinde bir karın ağrısı, karında sertleşme durumu, vaginal kanama, erken doğum ve düşük, ilişki ardından kramp ile gelen kötü neticeler olabilir. Eğer kendinizde bu gibi belirtilerin olduğunu fark ederseniz, doktorunuz ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır. Büyük bir olasılık ile doktorunuz size belli bir müddet için cinsel ilişkiyi yasaklama kararı alacaktır. Aynı zamanda meme uçlarının aşırı bir şekilde uyarılması halinde doğum sancılarınızı başlatabilir. Bu konuda dikkatli olun ve kaçının.

3 ) Lohusalık döneminde cinsel ilişki esnasında dikişler zarar görür mü ?

Genelde normal doğum yapan lohusa kadınların büyük bir sıkıntısı, acaba ilişki sırasında dikişlerim geri atar mı? Normal doğum yapmış olan bir annenin, dikişi olsa da olmasa da, ilişkiye girebilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. “ Yaşasın benim dikişim yok ilişkiye girebilirim” Şeklinde yanlış düşünceye sakın kapılmayın. Çünkü sizde, aynı dikişli anneler gibi 1 veya 1.5 ay gibi bir süre zarfında beklemeniz, daha sonrasında ilişkiye girmeniz için doktorunuzdan izin almanız gerekecektir. Eşlerin ilişkiyi çok istemesi halinde, bu zamanı tamamlamalarını gerek kalmaz. Ancak ilk ilişki fazlası ile önemlidir. Fazla zorlamak da ve kasılmamak gerekir. Aksi halde, ilişkinin sonrasında kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

4 ) Doğumdan sonra ilişki yasağı ne zaman kalkar?

Doğal doğum yapmış bir anne, 1 ile 1.5 ay önce bir ilişki yaşaması halinde, çeşitli ağrılar ile karşılaşması mümkündür. Aynı zamanda her zaman ifade ettiğimiz gibi, dikişlerinizin olması halinde, lohusalık dönemini tamamlamadan kesinlikle ilişki ye girmeyi düşünmeyin. Dikişlerin iyileşmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu sürenin tamamlanması ve dikişlerinizin iyileşmesini bekleyin. Ama illa da “ yok, ben bekleyemeyeceğim ” diyorsanız, ilişki sonrasında yaşanan şiddetli ağrılara kendinizi hazırlamanız gerekecektir.
Epizoyotimi dikişi olan anneler ise, ilişki öncesinde muhakkak doktor kontrolünden geçirilmeli ve bir problemin bulunmaması halinde, doktoru ona ilişkiyi serbest bırakınca ilişkiye girmelidir. Ancak doktoru, ilişkinin ardından çeşitli problemler ile karşılaşabileceğini, ilişkinin kendisi için bir takım problemler teşkil edeceğini ve ilişkiye şuan için girmemesini söylüyorsa, o an için ilişkiye girmemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

5 ) Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişki

Sezaryen ile doğum yapmış annelerin, cinsel ilişki yaşamaları için dikişlerinin kapanmış olması ve doktorunun ilişkiyi serbest bırakması gerekir. Bu durumda doktorların genellikle bütün doğum yapmış anneler için tavsiye ettiği bir zaman dilimi kişilere göre 1 ile 1.5 ayı tamamlamış olmalarıdır. Bu sürenin anne adayları için fazla gelmesi halinde, kendilerini ne zaman hazır hissederlerse, eşleri ile o zaman ilişkiye girebilirler. Ancak kendilerini ilişki sonrasında karşılaşılan problemlere hazır hissetmeliler. Bu problemlerin ilk sırasında karın ağrısı gelir.

6 ) Doğumdan 6 hafta sonra her şey yoluna girer

Doğumdan 1.5 ay sonra bir çok şey eski haline geri gelir. Bu zaman dilimi içerisinde rahim kendini toparlamıştır, vajina içi yırtıklar iyileşmiştir, prolaktin seviyesi git gide azalmaya başlar, artan östrojen ve progesteron seviyeleri ile ovulasyon tekrar başlar ve kadının adet döngüsü yeniden düzene girer.

Hamilelik ve doğumun tamamlanmasından sonra yaşanan psikolojik ve bedensel farklılıkların bilincinde olan çiftler, doğum sonrası cinsel ilişkiye girmekte daha az zorluk çeker. Kadının kendi vücudunda ki yaşadığı farklılıklardan dolayı, hissettiği güven eksikliğinde eşinin desteğine ve ilgisine fazlası ile ihtiyaç duyar. Ancak kendisi de cinsel yaşama dönmek için beynini ve vücudunu hazırlarsa, durum daha da kolay hale gelir.

Lohusalık, yani 1.5 aylık zaman diliminin tamamlanması durumunda, cinsel birleşme sırasında kadının kendisi için uygun olan pozisyonları tercih etmesi ve ilişkiyi kendisinin yönetmesi tavsiye edilir. Ağrı ve acı duyduğu anda aynı pozisyonda kalmaya devam etmemek gerekir.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.