to top

LABİAL FÜZYON (LABİAL SİNEŞİ)

Vajinadaki küçük dudakların birbirlerine yapışık olması durumudur.

1 ) Labial Yapışıklık (Labial Sineşi, Labial Füsion-Agglutination) Nedir ?

Kız çocukların cinsel organlarında bulunan ve küçük dudaklar şeklinde tabir edilen ve iki yanda bulunan yapıların, birbirlerine yapışarak giriş kısmının, hatta bazen idrar çıkış deliğinin dahi önünün beyaz-mavimsi, ince bir doku ile kapanması durumudur.

Bu sendrom, genellikle doğuştan olmaz ve ilk 6 ay içerisinde meydana gelir.

Yapışma alt köşeden başlayarak klitorise kadar ilerleyebilmektedir. Bölgeyi nemli tutan salgıların azaldığı bir dönemdeki kuruluk veya bölgenin tahriş olması ile alakalı olarak meydana gelebilmektedir.

Tahriş; kostik sabun veya şampuanlar, kıl kurdu, cinsel istismar veya mantar türü enfeksiyonların olması sonucunda gerçekleşebilmektedir. Pek çok hastada idrar yapma sorunu ortaya çıkınca fark edilir. Meydana gelen bu kapanma, gerisinde idrar birikmesi veya idrar yolu enfeksiyonunu ile alakalı olarak yakınmalar da görülebilir.

2 ) Kimlerde görülür?

Labial Füzyon, daha çok 1 yaş ile 6 yaş arasında ki kız çocuklarında görülmektedir. Görülme oranı ise, %1 ile %40 arasında değişiklik gösterir.

3 ) Belirtileri Nelerdir?

Anne ve babalar, çocuklarının idrar yaparken canlarının çok yandığını fark etmesi ile beraber doktora başvururlar. Bunun dışında vulvar kaşıntı, en çok rastlanan diğer belirtilerin arasında yer almaktadır.

4 ) Neden olur?

Bu semptomun meydana gelmesinin altında yeten ana sebeplerin arasında, genital bölgede yeterli hijyenin bulunmaması, aşırı hijyenin olduğu ortamda ise östrojenin olmaması, labiumlarda epitelial zedelenme görülmesi, her iki dudağın birbirine temas etmesi esnasındavücut tarafından iyileşme sürecinin gerçekleştirilmeye çalışılması sonucu adezyon formasyonunun oluşması, yani yapışmadır. Anneler kızlarının genital organını temizlerken, çok bastırmamalı ve epitel zedelenmeye sebep olmamaları gerekmektedir.

5 ) Tedavi Nasıl Yapılır?
Tedavi ilk olarak, tahriş veya enfeksiyonun ortadan kaldırılması ile alakalı olarak gerçekleştirilmedir. Yapışıklığın düzelmesi için 2 ile 3 haftalık hormon içeren pomat uygulamaları genellikle yeterli olmaktadır. Ancak tedaviye rağmen bir türlü geçmek bilmeyen olgularda ise, cerrahi olarak ayrılması(release) uygulanır. İşlem künt olarak(kesmeden) dudakların ayrılması sağlanır. Ameliyat sırasında hiçbir kesme işlemi yapılmaz. Cerrahiden sonra sık bölgesel bakım ve kontrol ile 2 ile 3 hafta boyunca uygulanması gerekmektedir. Tekrarlama eğilimi yüksek olduğu için, lokal uygulama ve tahriş edicilerin uzaklaştırılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ancak unutulmaması gereken şey ise, cerrahi müdahale, bir tek çocuk idrarını yapamadığı zaman yapılmalıdır. İdrar yapma probleminin olmaması halinde, kesinlikle ameliyatın yapılmaması gerekmektedir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.