to top

Kuzu Külbastı

Kuzu Külbastı, Tapasuma’da kuzu kaburga bölümünden çıkartılan ve marinasyon karışımında pamuk gibi yumuşacık olana kadar bekleyen etler, patlıcan beğendi, pirinç pilavı ve tüm bunlar yetmezmiş gibi kızarmış minik patlıcanlar içine doldurulan beğendi ile servis ediliyor.

 

KAÇ KİŞİLİK
4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ
3 saat

PİŞİRME SÜRESİ
30 dakika

Malzemeler

1 kilogram kuzu loin (kaburgayı izleyen bölümün adı)150 gram ayçiçek yağı30 gram kırmızı tatlı toz kırmızı biber10 gram sarımsak5 gram taze kekikBeğendi için:1 kilogram orta boy kemer patlıcan50 gram un50 gram tereyağı200 gram süt25 gram tuz5 gram karabiber3 gram rendelenmiş muskat ceviziServisi için:100 gram domates50 gram sivri biber40 gram nar ekşisi30 gram rendelenmiş kırmızı soğan

Püf Noktası
Ocak ya da kömür ateşinde közleyeceğiniz kemer patlıcanların üzerine küçük delikler açın. Közlenmiş patlıcanları, kabuklarının kolayca soyulması için kısa bir süre kese kağıdı içinde bekletin. Terleyen kabuklar kolaylıkla soyulacaktır.

Nasıl Yapılır?
Kuzu külbastı için; kuzu loin’i dikdörtgen şeklinde porsiyonlayın. Ayçiçek yağı, rendelenmiş sarımsak, kırmızı tatlı toz kırmızı biber ve taze kekik ilavesiyle buzdolabında üç saat kadar marine edin.

Servis esnasında yer vereceğiniz minik patlıcanları hazırlamak için; kemer patlıcanların üçte birini 7’şer santimetre uzunluğunda kesin.

Üzerlerini bir bıçak yardımıyla çizdiğiniz patlıcanları, 180 derece kızgın yağda 4 dakika kadar kızartın. Ortadan ikiye kestiğiniz sivri biber ve domatesleri, kızgın yağda kısa süre pişirin. Kızarmış patlıcanların üzerine tuz ve toz şeker serptikten sonra bir kenarda bekletin.

Beğendi için; kalan kemer patlıcanları kömür ızgarası ya da ocak üzerinde 10 dakika kadar közleyin. Kabuklarını soyduğunuz közlenmiş patlıcanları küçük parçalar halinde doğrayın.

Küçük bir sos tenceresinde tereyağını eritin. Unu katıp, hafif bir renk alana kadar yaklaşık 5 dakika kavurun. Soğuk süt, rendelenmiş muskat cevizi, tuz, karabiber ve közlenmiş patlıcanları eklediğiniz beğendi karışımını kısık ateşte 8 dakika kadar pişirin.

Kızarttığınız minik patlıcanların iç kısımlarını hazırladığınız beğendiyle doldurduktan sonra servis tabağına alın. Kızartılmış biber ve domates dilimlerini yerleştirin.

Kalan beğendi karışımını eşit olarak servis tabaklarına paylaştırın. Üç saat marine ettiğiniz kuzu loin parçalarını ızgarada 3’er dakika pişirdikten sonra beğendi üzerine yerleştirin.

Etlerin üzerine nar ekşisi ve rendelenmiş kırmızı soğan gezdirdikten sonra sıcak olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi
Servis esnasında pirinç pilavına da yer verebilirsiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.