to top

Kolesterol Seviyenizi Düşüren Gıdalar

Kolesterol, benimsemiş olduğumuz yaşam tarzı nedeniyle bugünlerde hayatımızın bir parçası olmuştur.
Son anket verilerine göre 30 yaş ve 40 yaş arasındaki gençler yüksek kolesterol sorunları yaşıyorlar. Çocuk ve yaşlı istisnasız, kendimize iyi bakmamızın zamanı geldi. Yüksek kolesterolün arterlerde plak oluşturduğunu hepimiz biliyoruz ve kolesterol seviyesi yükseldiğinde felç, kalp krizi, arter hastalığı vb. rahatsızlıklarla yüzleşiriz
Kolesterol, tükettiğimiz besinlerle birlikte vücuda girer. Ne yazık ki, tüm lezzetli yemekler bol miktarda kolesterol yüklü ve bu lezzetli şeyler bazen kontrol edilemiyor, bu da vücudumuzda çok fazla kötü kolesterolle sonuçlanıyor.
Ekstra kilo ve kolesterol düzeyleri ile sıkıntılı vücutta kolesterol seviyesini düşüren bazı sağlıklı Gıdalar bulunmakta Gelin o gıdalara birlikte göz atalım.
Kolesterolü düşüren yiyecekler –
1. Yağlı balık:
Haftada yaklaşık iki ila üç kez balık alımı vücuttaki doymuş yağları azaltır. Somon, sardalye, alabalık, ringa balığı ve mavi yüzgeçli orkinos gibi balıklar bu amaç için alınabilir. Balıklar kırmızı et ile değiştirildiğinden, LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolü düşürür.
2. Fındık:
Çok fazla lif içeren proteinler, proteinler, vitaminler, besin maddeleri, kötü kolesterolü vücuttan kesmede çok önemli bir rol oynar. Somunlar doymamış yağlarda yüksek olduğu için vücuttaki kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olurlar.
3. Yulaf:
Yulaf, kolesterolü azaltmak için iyi bir seçenektir. Bir bardak yulaf ezmesi alınması, kolesterolü çözünebilir lifler içerdiğinden% 5’den% 8’e düşürür. Muz, çilek ve hatta fındık gibi bazı meyvelerle doldurmak daha lezzetli bir seçenek haline getirir.
4. Elma, Üzüm, Çilek, Narenciye:
LDL’yi düşüren çözünür lifler bakımından zengin
5. Sebze yağı:
Ayçiçeği, aspir yağı gibi bitkisel yağlar kolesterolü düşürmede yardımcı olur.
6. Patlıcan Ve Bamya:
Viskoz lifli yüksek patlıcan LDL (kötü) kolesterolü azaltır. Bamya, sindirim sistemini düzenleyen ve kolesterolü azaltan lifler içerir.
7. Soya:
Soya fasulyesi ve soya peyniri, soya sütü, edamame gibi diğer soya ürünleri LDL kolesterolünün azaltılmasına yardımcı olur. Kandaki kolesterol seviyesini bile azaltan çözünür lifler içerir.
8. Arpa ve Kepekli Tahıllar:
Birçok araştırma, arpanın vücudumuzdaki kötü kolesterolü azaltmada veya azaltmada çok önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca kalbin sağlığını da iyileştirir.
9. Fasulyeler:
Yiyeceklerin sindirimi için iyi. Kötü kolesterolü ve kardiyovasküler hastalıkları azaltır.
10. Lif Takviyesi:
Bunlar, doğal seçenek olmadıkları için son seçenek olarak gönderilebilir. Fakat içlerinde iyi miktarda çözünür lif bulunur, bu da kolesterol seviyesini düşürmemize yardımcı olur. Psyllium gibi takviyeler bu amaç için alınabilir.
Kolesterolü düşüren yiyecekler – Bu fazla kiloları kesmenin ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenin zamanı geldi, sadece yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek zor olmaz ve Kolesterol seviyelerine bir teklif verin.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.