Yukarı

Koku Hassasiyetine Çözüm

Kanser hastalarının ve hamile kadınların aşırı koku hassasiyetini hepimiz biliyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak için harekete geçen Op. Dr. Kenan Kalı ve ekibi koku ilacını buldu.

İzmir’de kanser hastalarının ve hamile kadınların aşırı koku hassasiyetini ortadan kaldırmak için harekete geçen Gözde Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı ve ekibi koku ilacı üzerinde çalışmalar yaptı.

3 ay önce üretimine başlanan bu sprey şeklindeki ilaç, Sağlık Bakanlığı’ndan da “bulantıya yardımcı bir tıbbi cihaz” olarak ruhsat aldı ve piyasaya çıktı. Dünyada bir ilke imza attıklarını belirten Op. Dr. Kalı, günde 3 kez burun deliklerine sıkılan “Endemesis” isimli ilacın “kokuları aşırı derecede hissetme” semptomunu ortadan kaldırdığını söyledi. 1 yıl boyunca yüzlerce hastayla görüşme yaptıklarını belirten Kalı, “Bulantı ilaçları beyindeki bulantı merkezine etki ederek kusmayı engelliyor. Ama hastayı rahatsız eden kokunun önüne geçemiyor. Ekibimizle insan vücudundaki koku reseptörlerini bloke edersek, aşırı düzeyde duyulmasını engelleyebileceğimizi tespit ettik. Sinir uçlarını bir sıvıyla kaplayınca, kokuyu hissetme seviyesinin gerilediğini fark ettik. Böylece koku reseptörü bloker’ını icat ettik. 4-6 dakika arasında da etkisini hissettiren ilacın hiçbir yan etkisi bulunmuyor” diye ifadelerde bulundu.

Op. Dr. Kalı, kısa süre içinde yurtdışında da satışa başlayacaklarını açıklayarak, ilacın daha çok hamileler, kanser, migren ve diş tedavisi gören hastalarda kullanılacağı bilgisini veriyor.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort