Yukarı

Kızınız reglin ne demek olduğunu mu merak ediyor?


Regl öncesinde kızısın bu konuyla ilgili çok sorular soruyorsa mutlaka cevap verin bu kızınızın size daha çok yakınlaşmasını sağlayacaktır.
Adet olmak, kız çocuk için ergenliğe girişin en belirgin işaretidir. İlk adet döngüsüyle beraber kız çocuk genç kızlığa adım atar ve üreme yeteneği kazanır. Adetle başlayan dönem menopoza kadar devam edecektir. Peki, kız çocuklarına adet ile ilgili ne zaman konuşmaya başlanmalı? Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu anlatıyor.
İlk adet olma yaşı 11-14 yaş arasındadır. Bazen bu süreç16 yaşına kadar uzayabilir. Ama çocuğunuz 13-14 yaşındaysa ve beden gelişimi, fiziksel değişimleri yok denecek kadar azsa bir uzmana başvurmalısınız.
Cinsellikle ilgili soru sormaya başladığı andan itibaren bilgi verin
Adet olmak çoğu ergen için kabul etmesi zor bir deneyimdir. Özellikle erken denebilecek yaşta adet gördüyse daha da zorlanacaktır. Bu nedenle kız çocuklarına mutlaka önceden bilgi vermek ve onları bu döneme hazırlamak gerekir. Eğer kızınızda bedensel gelişim başladıysa yani göğüs gelişimi, kalçaların belirginleşmesi, tüylenme, sivilcelenme gibi fiziksel değişimler varsa, adet görme ile ilgili bilgi vermenin zamanı çoktan gelmiş demektir. Aslına bakarsanız bu bilgilendirmenin alt yapısını çocuğunuz cinsellikle ilgili soru sormaya başladığında oluşturmalısınız. 5 yaşının altında da sorabilir sonrasında da… O sordukça sorduğu kadarının cevabını verebilirsiniz bu şekilde onunla olumlu iletişimi geliştirmiş ve cinsellikle ilgili konularda konuşulabileceğini öğretmiş olursunuz. Bu şekilde basamak basamak bilgi vermiş olursunuz.
Kızınıza adetle ilgili neler anlatmalısınız?
Adetin, bedensel büyümenin doğal ve sağlıklı bir gelişim süreci olduğunu,
Adet döneminin doğal bir dönem olduğu, bundan sonra kadınlara dair büyümenin hızlanacağı ve genç kızlığa girişin ilk adımı olduğu ama içindeki çocuk tarafını bırakmasına gerek olmadığı,
Adetin kirli ve pis olmadığını tam tersine çok sağlıklı olduğu,
Adet olmanın büyüyünce ve anne olmak istediğinde çocuk dünyaya getirmek için gerekli olduğunu,
Adet olmanın ayıp ve utanılacak bir durum değil tam tersine kutlanacak bir durum olduğu,
Adet döneminde kullanılan pedler ve nasıl kullanılacakları,
Adet döneminin kendisinin özeli ve mahremi olduğu ve sadece dilediği kişilerle paylaşılacağı,
Kendi bedenini sevmenin ve korumanın, HAYIR diyebilmenin önemi,
Kız çocuklarımıza adet olmayla ilgili henüz adet olmadan bilgi vermek onları bilgiyle hazırlamak, yaşayacakları deneyimi bir parça kolaylaştırabilir. Büyümek çok ama çok emek isteyen, bilgi ve sevgi isteyen bazen ağrılı, bazen acılı, bazen keyifli bir süreç… Adet öncesinde kızınızı hazırlamak ikinizi birbirinize daha da yakınlaştıracaktır.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort