Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Kızınız Ergenliğe mi girdi?

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Kızınız Ergenliğe mi girdi?

Ergenlik, kızınızın bedeninde pek çok değişikliği tecrübe edeceği bir dönem. Anne olarak ona yardım etmeye hazır mısınız?

Ergenlik döneminizde kendi yaşadıklarınızı hatırlayın. Bedeniniz sanki size ait değilmiş gibi hissediyor muydunuz? İşte size kızınızın yaşayacağı değişim sürecini kavrayıp ona yardım etmenizi kolaylaştıracak küçük bir rehber.

Anlatın, anlatın, anlatın

Kızınızla ergenlik hakkında ne kadar çok konuşursanız onun için o kadar iyi olur. Ergenlik döneminde geçirdiği değişimin normal olduğunu ve herkesin başına geldiğini iyice anlamalı.

Gözlemleyin

Ergenlik 8-14 yaşlar arasında bir noktada başlar. Kızınızı iyi gözlemleyerek bu dönemin başlayıp başlamadığını kestirmeye çalışın.

14 yaşına geldiğinde henüz ergenlik işaretleri göstermeye başlamadıysa bir doktora gidip gelişim sürecini daha yakın bir takibe alabilirsiniz.

Ergenlik, fiziksel olarak 18 ayla 2 yıl arasında bir süreye yayılır. Ancak her beden farklı bir şekilde gelişir. Bu nedenle genç kızlar kendi gelişim süreçleri hakkında endişeler yaşayabilirler.

Hazırla

Her genç kız aşağı yukarı şöyle bir değişim süreci yaşar:

  • 8-12 – Çocukluk. Ergenlik dönemine girdiğine ilişkin görünür bir işaret yoktur.
  • 8-14 – Boyu ve kilosu hızla artar. Meme uçları görünür hale gelir, memeler belirginleşip hassaslaşır. Jenital bölgede ince ve düz tüyler uzamaya başlar.
  • 9-15 – Boy uzamaya devam eder. Memeler yuvarlaklaşır ve dolgunlaşır. Jenital bölgedeki tüylerin rengi koyulaşır, kalınlaşır ve kıvırcıklaşır. Kalça genişler, hatlar yumuşar ve yuvarlak bir şekil alır. Kimi kızlarda ilk akıntılar ve adet bu dönemde başlar.
  • 9-16 – Koltuk altlarında kıllar çıkar. Meme uçlarının rengi koyulaşır ve yuvarlaklaşır. Tabii bu gelişme memenin geriye kalanının gelişmesine de bağlıdır. Jenital bölgede çıkan kılların alanı genişler. Pek çok kız bu dönemde adet görmeye başlar.
  • 12-19 – Olgunluk aşaması. Kızınız artık genç bir kadın gibi görünmektedir. Meme gelişimi tamama erer. Jenital bölgedeki kıllar iyice kalınlaşır ve üçgenimsi bir alana yayılır. Boy uzama süreci tamamlanmıştır. Adet dönemi düzene kavuşur.

Kızınıza her şeyin yolunda olduğunu hissettirmek

Ayrıca kızınıza ergenlik dönemi boyunca akne, saçta yağlanma, muhtemelen kepek ve vücut kokusunda değişim gibi sorunlar yaşayabileceği ihtimali olduğunu da anlatmalısınız. Ona bu sorunlara karşı kullanabileceği ürünleri tanıtmanızda fayda var.

Deodorantlar, cilt bakım ürünleri, saç ürünleri ona yaşadığı doğal değişimden kaynaklanan sorunları atlatmada yardımcı olacaktır. Böylece bedeninin kendi denetimi altında olduğunu görerek endişelerinden kurtulur.

Temasta kalın

Kızınızla ergenlik dönemi boyunca içinde bulunduğunuz diyalogu anlatmak ister misiniz? Ona bütün bu değişim sürecini nasıl anlattınız? Nelerin gerçekten yardımcı olduğunu gördünüz?

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved