Yukarı

Kışın Evde Tasarruf Yapmanın 5 Püf Noktası

Artık neredeyse kış geldi demeye az kaldı. Havalar ise oldukça soğuk. Peki kış gelmeden tasarruf için almanız gereken önlemlerin neler olduğunu biliyor musunuz? Kışın soğuğu faturaların yükselmesi gözünüzü asla korkutmasın. Kışın evde tasarruf yapmanın 5 püf noktasını sizlerle paylaşıyoruz. Uygulayacağınız basit yöntemlerle hem kışın soğuğundan korunabilir, hem de cebinizi koruyabilirsiniz.

Tasarruf yapmanın 5 yolu:

1. Pencerelere ısı yalıtımı

Kış aylarında pencereden gelecek soğuk havayı engellemek en önemli tasarruftur. Çünkü pencereden gelen soğuk havanın ev ısısını %30 düşürdüğü ispatlanmıştır. Bu nedenle pencereleri macunlamak ya da izolasyon bandıyla önlem almanızı öneriyoruz.

2. Kapı altlarını kapatın!

Evdeki odaların kapılarını kapatmak size fayda sağlar ancak kapı altlarından gelen soğuk havayı da engellemek gerekir. Bu nedenle kapı altları için internette satılan ürünlerden alabilirsiniz.

3. Kullanmadığınız odanın kaloriferini kapatın!

Eviniz 3+1 ya da 4+1 gibi büyük bir daire ise, size tavsiyem kullanmadığınız odaların kaloriferlerini kapatın. Böylelikle doğal gaz faturasının gözle görülür şekilde düştüğünü göreceksiniz.

Yalnız burada kullanmadığınız odanın kapı altını da kapatmayı unutmayın. Böylelikle %20-30 oranında ısı ve faturadan tasarruf sağlayabilirsiniz.

alorifer petekleri pislenebilir, bu da faturanıza olumsuz yansır. İşte petek temizliği nasıl yapılır yazımı okuyarak da evde kışın tasarruf yapmanın keyfini sürebilirsiniz.

4. Kaloriferlerin önüne eşya koymayın!

Genellikle ev dekorasyonu içerisinde de sıklıkla yaptığımız hatalardan olan kalorifer önünü kapatmak kış aylarında asla yapılmaması gereken işlemlerden biridir. Kalorifer önünü eşya ile kapattığınızda, odanız yeterince ısınmayacak ve böylelikle daha çok ısı kaybı yaşanacaktır.

Size tavsiyem en azından kış aylarında ev dekorasyonunuzu kış koşullarına dikkat ederek tasarlayın.

5. Dış yalıtım yani mantolama yaptırın!

İster apartman dairesinde isterseniz de müstakil dairede oturun evinizin dış yalıtımına dikkat edin. Zorunlu hale gelen mantolama uygulamasını evinize yaptırarak hem yazın hem de kışın yaklaşık %30 oranında enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında sıcak havanın içeri girmesini kış ayların da ise soğuk havanın içeri girmesini engelleyerek önemli derecede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Asla petekleri kapatmak gibi bir tasarruf yöntemine girişmeyin. Aksine bu durum tasarruf değil zarara neden olur. Sık sık ateşlenen ve kombi ve tekrar tekrar ısınıp soğuyan petekler daha fazla elektrik ve doğalgaz tüketimine neden olur.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort