Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php on line 20

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/widgets/sticky-sidebar/sticky-sidebar.php:20) in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 8

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/coolkadin/public_html/wp-content/plugins/smio-wpapi/class.controller.php on line 11
Kırık Tamiri: Saçlarınızı Kışa Hazırlayın

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 213

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/coolkadin/public_html/wp-content/themes/tomasdaisy/framework/modules/header/types/header-type2.php on line 214
Yukarı

Kırık Tamiri: Saçlarınızı Kışa Hazırlayın

Kırılma denince hep kaçınılmaz kavramları düşünürüz; kalp kırıkları, düş kırıkları gibi. Oysa biz, bu yazıda, önüne geçme şansımız olan kırıklardan, saç kırıklarından bahsedeceğiz. Onları önlemek nasıl mümkün, sıralıyoruz.

İkili Çözümlere Önem Verin

Batman ve Robin, fıstık ezmesi ve reçel hemen aklımıza geliveren ikililer; yağlar ve silikonlar, onlar kadar meşhur değil belki ama özellikle kıvırcık saçlardaki kırılmaları önlemede en mühim ikili diyebiliriz. Kozmetik kimyager Kelly Dobos, “Kıvırcık saçlarda, buklelerin kıvrılma noktaları zayıfladığından kırık ihtimali daha fazladır” diyor. Nemlendiricilerin elbette ki yararı var, ancak saç tellerini asıl koruyacak olan, her birini tamamen kaplama özelliğine sahip doğal yağ ve silikon içeren saç maskeleri ya da kremlerdir. Dobos, şöyle devam ediyor: “Bu maddeler birlikte çok etkililer, silikonlar hemen tüm tellere yayılır ancak doğal yağların emilerek saçı güçlendirmeleri zaman alır. Dolayısıyla etkili bir saç maskesi için mükemmel işbirliği yaparlar.” Dobos’un tavsiyesi, Aveda Damage Remedy Intensive Restructuring Treatment.

Hacmi Artırın

Saçınız keratin, yani proteinden oluşur; bu yüzden, ne kadar keratin takviyesi yaparsanız o kadar güçlenecektir. “Durulanmayan kremler ve hidrolize keratin içeren maskeler, saçtaki hasar görmüş doğal proteinlerin yerini dolduracaktır” diyor, kozmetik kimyager Ni’Kita Wilson. Buğday proteini içeren ürünler zayıf tellerde oluşan boşlukları doldururken, baobab proteinli olanlar saçı hem yumuşatır hem güçlendirir; Kiehl’s Amino Acid Shampoo ya da Moroccanoil Mending Infusion’ı deneyebilirsiniz. Dermatolog Neil Sadick, küçük hücreli doymuş yağ asitleri, yani doğal yağların, her saç teline nüfuz ederek nem oranını artırdığını söylüyor; kırılmalara karşı kendi tercihinin hindistancevizi, palmiye, argan ve avokado yağları olduğunu belirtiyor. Garnier Fructis Damage Repairing 1 Minute Hair Mask bu kategoride önerebileceğimiz bir ürün.

Stresten Uzak Durun

Sadick, stresin saça verdiği zararın klinik araştırmalarla ispatlandığını belirtiyor. Final sınavlarından ev taşımaya ya da bir sevdiğinizi yitirmeye, irili ufaklı her tür stres, foliküllerde enflamasyona yol açıp saçın uzadıkça zayıflamasına, dolayısıyla daha çok dökülmesine neden oluyor. Sadick, “Kortizol başta olmak üzere, yüksek stres hormonları saç döngüsüne zarar verir” diyor. Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, on dört gün düzenli ve bilinçli meditasyonun, kortizol seviyesini düşürdüğü gözlendi. Hormonlardan bahsetmişken, regl dönemlerinde saçların güçsüzleştiğini de belirtelim. Hormon değişimleri, saç tellerinde incelmeye ve kopmalara yol açıyor. Regl olduğunuz hafta, kırılgan saç tellerinize ekstra yük bindirmemek için lastik tokalardan ve saçınızı sıkı toplamaktan uzak durun.

Toplamak Suretiyle Saklamak

Zarar görmüş saçı rehabilite etmek zaman alabilir, bu süreçte yıpranmış saçları saklamak iyi fikir. Warren Tricomi Salon’dan saç stilisti Naté Bova, saç örme yeteneklerinizi geliştirmenizi öneriyor. “Gevşek bir örgü, saç telleri boyunca var olan kırılmaları gizlerken, taç örgü de saç çizginiz etrafındaki hasarı kamufle eder.” Örülü saçlar stilinize uymuyorsa, saç stilisti Vernon François’nın daha basit bir önerisi var: “At kuyruğu ya da topuz, kırıkları gizlemede rahatlıkla başvurabileceğiniz bir çözüm.” Nemlendirici bir şekillendirme kremi uyguladığınız saçınızı yumuşakça arkada toplayın, hem kırıkları kamufle etmiş hem de nemlendirme sağlamış olursunuz. François, “Bütün saç tipleri için kullanılabilecek, minimum çaba gerektiren klasik ve temiz bir çözüm” diyor. Vernon François Styling Cream’i deneyin.

Hasarı Örtün

Serge Normant at John Freida’dan saç stilisti Xavier Velasquez, “Uçuşan kırıkları kontrol altına almak için problemli bölgeye hafif dokunuşlarla silikonlu saç yağı uygulayın” diyor. “Parmaklarınız ya da kulis kuaförlerinin yaptığı gibi bir diş fırçası yardımıyla, yağı tarayarak saçınıza yedirin.” Kıvrılan ve uçuşan kırıklar için diş fırçası ideal boydadır. Kıvırcık saçlarda kırılmalar, saç kıvrımlarının arasına gizlendiğinden farketmesi daha zor olabilir, bu durumda Velasquez’in önerisi, bir kol boyu uzaktan sıkacağınız saç spreyi ile hasarlı telleri buklelerin arasına yedirmek. (Alkolsüz ürünler kullanın, Herbal Essences Flexible Airspray Alcohol-Free Hairspray gibi.) Naté Bova, saçınızı farklı traraftan ayırmanın da tepedeki kırıkları gizleyeceğini belirtiyor.

Risk Alın

Saçınızı kestirmekten çekinmeyin. Zira sağlıklı saçlara kavuşmada en etkili yöntem, taptaze bir başlangıç yapmak olabilir. Bova, özellikle kimyasal düzleştiricilerin etkilerinden kurtulmak için bu yöntemi deneyen insanları takdir ettiğini söylüyor. “Maceraya atılmaktan korkmayın” diyor. “Sosyal medyada, düzleştirilmiş saçınızı santim santim keserken çekilmiş videolar yayımlayın. Bir sürü böyle video gördüm, son derece özgürleştirici bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Zarar gören kısımlar uzadıkça, her üç ayda bir kesmeyi tercih edebilirsiniz ancak bu süreçte hasarlı saç tellerini ya fönle ya da örerek kapatmak zorunda kalırsınız.” Saç kaynağı gibi uzatma yöntemlerini de deneyebileceğinizi söylüyor Bova. “Yapay saçı ister fönler, ister kıvırcık yaparsınız; kendi saçınız zarar görmediğinden ideal bir çözüm.”

Soğuma Zamanı Tanıyın

Saçınızı yakmadan şekillendirebilmek için birçok yöntem mevcut. Renk uzmanı Rachel Bodt, “Saç kurutmada aşırıya kaçmamanın bir yolu, önce ıslaklığın çoğunu alacak şekilde kabaca kurutmak, ardından kıl fırça yardımıyla taramak” diyor. Bodt, saç çizginiz etrafında hassas olmanız gerektiği konusunda uyarıyor: “Bu alandaki saçlar çok narin ve incedir, bu yüzden kurutmayı çok nazik yapmalısınız yoksa kırılmalara yol açarsınız. Birçok kadın, fön makinası ucu kullanmaz, oysa bu aparat sayesinde düşük ısıda kurutma gerçekleştirebilirsiniz.” Saç stilisti Lacy Redway ise sıcak şekillendirmeye bazen ara vermek gerektiğini vurguluyor. Uygulamayı haftada ikiye düşürmenin faydasını hemen göreceğinizi, bir-iki ay saçınızı ısıdan tamamen koruyarak yeni çıkan telleri güçlendireceğinizi belirtiyor. “Örgü ya da bükülen tokalar yardımıyla şekillendirme yapabilirsiniz.” Bova da, nemli saçı topuz yapıp yatmanın kıvırcık saçlarda kabarmayı önleyeceğini, düz saçlara da hoş bir kıvrım katacağını söylüyor. Ve saçı bağlamak yerine firkete kullanmanın, kat yerlerine neden olmayacağından tercih edilmesi gerektiğini ekliyor.

Renk Uzmanından Rehabilitasyon Yöntemi

Renk açma bağımlılığını geride bırakan Bodt’un söylediklerine kulak verelim. Çok koyu kahverengiden sarı röfleli kumrala geçiş yapmak, Bodt’un saçlarını zayıflatmış şüphesiz, ancak en büyük zararı şekillendirme aletlerinden görmüş. “Özellikle saç önlerime aşırı şekil verme çabalarım yüzünden saç çizgimde komple kırıklara neden oldum” diyor Bodt. “Saç kurutma makinasını gereğinden çok kullanıyor, boyalı saçımla ısı arasına bariyer koyma gereği hissetmiyordum.” Saçlarında oluşan hasarı tamir etmek için önce bir ay kadar sıcak şekillendirmeye ve boyaya ara vermiş. “Sonra, saçımı haftada sadece iki ya da üç kez yıkamaya başladım” diyor. “Böylece kurutma sayım da düştü.” Banyosundaki duş başlığını, sert sudaki saça zarar veren mineralleri filtreleyen T3 Source Showerhead duş başlığıyla değiştirmiş. Her iki haftada bir, saçlarda oluşan mineral kalıntılarını gidermek için R + Co Acid Wash ACV Cleansing Rinse kullanmaya başlamış. “Saçımın dokusu, rengi ve genel sağlığındaki farkı hemen gözledim” diyor. “Önceden, saç tellerim, kısa sürede koyulaşıp sertleştiğinden hem ağartma hem boya işlemine daha çok başvuruyordum.” Bodt, bugünlerde saçlarını şekillendirirken ısıdan korumak için Kérastase Nutritive Nectar Thermique gibi destek ürünler kullanıyor.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved