to top

Kilo Verdiren Yiyecekler!

Hepimiz kilo vermek isteriz fakat kilo vermek için egzersizlerin yanı sıra yediklerimize de dikkat etmemiz gerekir. bazı gıdalar vardır ki kilo aldırmamanın yanı sıra aynı zamanda yağ yakıcı özelliği de vardır. Kilo verdiren yiyecekler daha doğrusu kilo yapmayan yiyecekler egzersizlerden daha fazla düşünmeniz gereken bir konu. Sağlıklı ve kaliteli bir beslenme düzeni sağlamadan formu korumak, kilo vermek ya da vücut yapmak çok da mümkün değil. Bu yazıda bulacağınız kilo vermeye yardımcı ve düşük kalorili yiyecekleri tüketerek kilo verme işlemini hızlandırıp, kaliteli ve sağlıklı beslenme konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız. Uyarı: Kilo verdiren yiyecekler listesinde bahsedilen besinleri tüketmeden önce bu yiyeceklere karşı alerjiniz olmadığından emin olunuz.

1. Yulaf Ezmesi
Yulaf ezmesi içeriğindeki yoğun lif oranıyla sizi tok tutmaya yardımcıdır ve oldukça faydalıdır. Kan şekerini düzenlemeden cilt için olan yüksek faydalılık düzeyine kadar pek çok açıdan size sağlık ve güzellik katacaktır. Yulaf ezmesi içindeki lif, tokluk hissini artırarak daha az besin ile doymanızı sağlar. Böylece ilerki öğün içerisinde de daha az besin tüketirsiniz. Yulaf sağlıklı bir vücut, daha fazla yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırma amaçlı da tavsiye edilmektedir.

2. Avokado
Avokado yüksek oranda oleik asit içerir. Oleik asit ve doymamış yağ açısından zengin olan avokado sağlık için oldukça faydalı bir besindir. Kanserden diyabete, kalp damar hastalıklarından tansiyona kadar bir çok sağlık probleminde faydalı olduğu görülmüştür. Tüketeceğiniz yarım avokado yaklaşık 270 kaloridir. Aynı zamanda bir anda ortaya çıkan açlığı engellemeye yardımcı olur.

3. Brokoli
Brokoliyi hemen her sağlık kürü diyet listesnde görebilirsiniz. Kesinlikle boşuna değil! Kanseri önlemesi ile tanıdığımız brokoli aynı zamanda lif açısından da zengin. Tükettiğinizde açlık hissini bastırır ve gün içinde daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Sponsorlu Bağlantılar

4. Armut
Armutta da yüksek oranda lif bulunmaktadır. Kadın katılımcılarla yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, benzer diyet listesini uygulayan kişiler arasında her gün armut tüketen grubun gün içinde daha çok kilo kaybettiği ve daha az kalori aldığı görülmüş. Öyleyse öğün aralarınıza tatlı bir ek meyvelerden ‘armut’ olabilir.

5. Greyfurt
Greyfurt kilo vermek isteyenlerin rahatça faydalanabileceği bir doğal mucize! Greyfurtun sayısız faydasının yanında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Kilo verme zorluğu çekenlerin denemesini tavsiye ettiğimiz meyvelerden biri olan greyfurt metabolizmayı hızlandırarak gün içinde daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlar. Ayrıca içeriğindeki yüksek antioksidan ve C vitamini ile sizi yaşlanmaya ve cilt problemlerine karşı korumaya yardımcı olmaktadır.

Uyarı: İlaç kullananların greyfurt suyu içmemesi tavsiye edilmektedir. Greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırıcı negatif bir tarafı bulunmuştur. Eğer ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışınız!

6. Siyah (Bitter) Çikolata
Siyah çikolatanın sindirimi yavaşlatıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu da sizin gün içerisinde tek öğünle normalden daha uzun süre tok hissedeceğiniz anlamına geliyor. Siyah çikolatanın aynı zamanda kötü kolestrolü düşürücü etkileri de bulunmuştur. Yapılan araştırmalar siyah (bitter) çikolata tüketmenin metabolizmayı hızlandırıcı etkileri olduğunu gösteriyor. Siyah çikolata aynı zamanda yüksek oranda antioksidan da içermektedir. Piyasada güvendiğiniz bir markanın ürünlerini tüketmenizi öneririz.

7. Haşlanmış Patates
Evet, haşlanmış patatesin karbonhidrat bakımından zengin olduğunu biliyoruz. Yani normalden fazla tükettiğinizde kilo yapabilir. Ancak aynı miktarda tükettiğiniz başka bir yiyeceğe göre patates çok daha doyurucudur. Örneğin bir dilim ekmeğe oranla 3 kat daha fazla doygunluk hissi verir. Bu nedenle diyetinize haşlanmış patates eklemeyi düşünebilirsiniz. Patates aynı zamanda nişasta bakımından da zengindir ve yağ yakımına yardımcıdır.

8. Kuru Fasulye
Potasyum, magnezyum, demir, çinko, B grubu vitaminleri ve lif açısından oldukça zengin bir baklagil olan kuru fasulye tokluk hissini artırıp sahip olduğu lif içeriğiyle daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Aynı zamanda yüksek miktarda bitkisel protein içerir.

9. Az Yağlı Süt
Süt mideyi sararak sindirimi yavaşlatır ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Aynı zamanda içerdiği yüksek kalsiyum ve protein ile daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Büyük çoğunluğu su olduğu için kalori değeri de oldukça azdır. Protein de lif gibi tokluk hissi yaratarak daha az kalori almanızı sağlar.

10. Muz
Muzun genel olarak bir tokluk hissi verdiğine siz de şahit olmuşsunuzdur değil mi? Muz, tiamin, riboflavin, niasin, folat ve B6 olmak üzere B vitaminleri ihtiva eder. Bu bileşenler birlikte çalışarak metabolizmanın enerji yakma işlemini düzene sokar. Sadece 1 adet orta boy muz bile günlük lif ihtiyacınızın %10’ununu karşılayabilir. Muzu ara öğünlerde tatlı ihtiyacınızı gidermek için kullanabilirsiniz. Unutmayın, akşam saatlerinde elden geldiğince bir şey tüketmemek kilo almanızı engelleyecektir. Gece yatağa dolu bir mideyle girmek uyku kalitesini yüksek düzeyde düşürerek uykudan alacağınız verimi azaltır. Beslenmenin yanı sıra Mutlaka düzenli egzersiz yapmayı da ihmal etmeyiniz.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.