to top

Kasık Ağrısı

Karnın alt bölgesinde oluşan ağrılardır. Kasık ağrıları genelde, üreme sisteminden, bağırsaklardan ve idrar torbasında oluşan problemlerden dolayı oluşum gösterir. Kadın hastalıkları arasında en çok gözlenen problemlerden biri de kasık ağrılarıdır. Kasıklarda ağrı bazı kadınlarda aniden başlar ve şiddetli bir şekilde devam eder. Bu tür aniden başlayan kasık ağrıları akut kasık ağrısı olarak tanımlanır. Bazı kadınlarda ise, uzun vadeli devam eder ve aşırı rahatsızlık verir.

Bu tür kasık ağrıları ise kronik kasık ağrısı olarak tanımlanır. Bazı kadınlarda şiddetli kasık ağrısı üreme sisteminde gerçekleşen herhangi bir sorundan dolayı oluşuyor ise çoğu zaman bu ağrılara maruz kalan kadınlar kendiliğinden gebe kalamaz. Kısırlık problemi ile karşı karşıya kalabilecekleri bir durumun göstergesi olabilir. Ancak kısırlık problemleri artık teknolojik imkânların değerlendirilmesi ile bir hayli kolay çözümlenir bir sorun haline gelmiştir. Yardımcı üreme tedavilerinde en çok kullanılan ve büyük başarılar sergileyen tedavilerden biri de tüp bebek tedavisidir.

Eğer kadında kasık ağrısı üreme sisteminde oluşabilecek miyom, yumurtalık kisti, endometriozis, endometrit, yumurtalık kistinin yırtılması gibi problemlerden dolayı oluşuyor ise kişinin kendiliğinden gebe kalması neredeyse imkânsızdır. Bu tür hastalarda tüp bebek tedavisi ile başarılı gebelikler sağlanabilmektedir. Daha yaşı genç ve evlenmemiş kişilerde daha az görülürken orta yaş kadınlarda ve doğurganlık çağında ki kadınlarda daha sık görülür. Menopoza girmiş kadınlarda da zaman görülebilir.

Kasık ağrısı değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Kasık ağrısının başlıca sebepleri

Dış gebelik
Endometriozis
Endometrit
İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar
Myom
Apandisit
Bağırsak iltihapları
İskelet sistemine ait problemler
Yumurtalık kisti
Adet dönemine ait ağrılar
Yumurtalık kistinin yırtılması
Hamilelik döneminde en çok şikâyet edilen ağrılar arasında da kasık ağrısı yer alır. Uzun zaman devam eden kronik kasık ağrısı olarak adlandırılan ağrıların teşhisi ve tedavisi oldukça güç yapılır. Bu tür ağrılar genellikle üreme sistemine ait sorunlardan dolayı meydana gelir. Karın iç bölgesinde bulunan organlarda oluşan hastalıklarda kasık ağrısına yol açabilir.

Kasık ağrısının teşhisi nasıl yapılır?

Kasık ağrısında teşhis için ilk olarak vajinal muayene yapılması gerekir. Ancak vajinal muayene bakirelerde yapılmaz. Ardından idrar tahlili ve karın muayenesi yapılır. Bazı hastalarda kan tetkikleri ve ultrason muayenesine gerek duyulabilir.

Kasık ağrısının tedavisi

Tedavi yöntemi ağrının şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişim gösterebilir. Enfeksiyon hastalıklarından dolayı oluşan ağrılarda genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak yumurtalıklarda oluşan kistler ve myomlardan dolayı oluşum gösteren ağrılarda cerrahi operasyonlar gerekebilir. Şayet kasık ağrılarına her zaman kadın hastalıkları neden olmaz. Bazı durumlarda cerrahi ve üroloji dallarını ilgilendiren sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlarda ilgili dallarda ve uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekebilir.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.