Yukarı

İş Görüşmesine Giderken Giyilmemesi Gereken Renkler

İş görüşmeleri geleceğinizi belirleyen ekonomik ve sosyolojik anlamda atacağınız önemli adımlardan biridir. İş görüşmelerinde jest-mimikler, konuşma dili, kendinizi ifade etmenin yanında kıyafette çok önemlidir.

İş görüşmesine gitmek oldukça heyecan vericidir. Her şeyin mükemmel bir şekilde gelişmesini ve işe kabul edilmeyi beklersiniz. Bunun için çabalar, en iyi kıyafetlerinizi giyer, saçınızı – başınızı toplar, kendine güvenen bir ses tonuyla görüşmeye girersiniz. Elbette görüşme esnasında nelerin gelişeceği de size kalmıştır. Sorulara vereceğiniz cevaplar işe alım sürecinizi ya kolaylaştıracak ya da zorlaştıracaktır. Bunların öncesinde ise görüşme yapılacak ortama girdiğinizde ilk etkiyi kıyafetlerinizle yaratacaksınız.

Bir iş görüşmesine giderken hem erkek hem de kadın için en önemli konu ne giyeceği olur. Bu konu, erkekler için de aynıdır ve bir takım elbise giyip gidecek olmalarına rağmen uyum ve renk konusunda zorlanırlar. Çünkü renkler, sizi yansıtan en önemli noktalardan birisidir. Hatta giyeceğiniz rengin stratejik bir önemli vardır. Renklerin karşınızdaki kişilerde güçlü etkiler bırakacağını hiçbir zaman unutmamalısınız ve iş görüşmesine giderken ne giyeceğiniz kadar kıyafetlerin rengini de önemsemelisiniz.

Tasarım, reklamcılık, halkla ilişkiler gibi yaratıcı sektörlerde renk tercihi konusunda alternatifiniz fazladır. Ama diğer sektörler için renk konusu oldukça önemlidir. Ciddi bir iş görüşmesine giderken giymemeniz gereken renkler vardır. Ne çok renkli ne de simsiyah giyip matemli olmalısınız. Bunun için şirket ve kültürü hakkında biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. İşe alım uzmanlarının önerilerine kulak verebilir, şirkette çalışan bir arkadaşınıza danışabilirsiniz. Bu şekilde sizi şirket kültürüne uygun bir şekilde görecekleri kıyafet seçimleri yapabilirsiniz.

İş görüşmesine gittiğiniz şirketin kültürü dışında uzmanlar, bazı renklerin iş görüşmelerinde giyilmemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Yanlış izlenimler bırakmamak ve ciddiyeti bozmamak adına bazı renklerin, iş ortamında giyilmemesi gerektiği biliniyor. İşte bu renkler:

is-gorusmesine-giderken-giyilmemesi-gereken-renkler-kirmizi1

Oldukça riskli bir renktir. Tam da iş görüşmesi için uygun olduğunu düşündüğünüz ve kendinizi en iyi hissettiğiniz kırmızı elbise, iş görüşmesinde başınıza bela olabilir. Çünkü kırmızı giydiğiniz zaman, insanlar sizden ya nefret edecektir ya da bayılacaktır. Kırmızı, çok keskin izlenimler bırakan bir renktir. Parlaktır ve güçlü duyguları uyandırır. Bu özellikleri nedeniyle de iş görüşmelerinde kırmızı giyilmemesi gerekiyor ve olumlu karşılanmadığını da bilmelisiniz. Hatta birçok uzman, iş görüşmelerine giderken net görünen ve fazlasıyla dikkat çeken renklerden uzak durmanızı öneriyor.

is-gorusmesine-giderken-giyilmemesi-gereken-renkler-turuncu2

Kırmızı da olduğu gibi turuncu da fazlasıyla dikkat çeken bir renktir. Birçok araştırmacı, insanların dikkatini çekme konusu üzerine araştırma yapmıştır. Sonucunda belli seslerin, yerlerin ve renklerin otomatik olarak bir tepki çektiği belirlenmiştir. Turuncu renginin de en güven vermeyen renk olarak iş görüşmesi gibi ortamlarda kullanılmaması gerektiği dile getirilmiştir. İlk bakışta güven eksikliği gibi bir izlenim yaratmayı istemezsiniz değil mi? Yapılan bir anket çalışmasının sonuçlarına göre işverenlerin % 25’i turuncu renk giymiş adayları görmek istemediği ve profesyonellik dışı bir imaj çizdiği ortaya çıkmıştır.

is-gorusmesine-giderken-giyilmemesi-gereken-renkler-kahverengi3

En emniyetli renk olarak bilinen kahverengi de iş görüşmelerinde giyilmemesi gereken renklerden. Birçok işe alım uzmanı, kahverenginin iş görüşmelerinde oldukça riskli olduğunu düşünmekte. Güvenilirlik ve konfor ile tanımlanan kahverengi, işlerin hızlı bir şekilde yürüdüğü şirketlerde negatif algılanıyor. İnsan beyninde yarattığı etki ise ‘modası geçmiş’ imajıdır. İş görüşmesinde kahverengi giyerek, yeniliklere kapalı, değişime direnç gösteren ve risk almayan bir imaj çizersiniz. Bu nedenle kahverengi yerine laciverti tercih etmelisiniz.

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.


© 2021 www.coolkadin.com, All Rights Reserved
ankara escort